TRAKYA’DA SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84’üncü yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’bile düzenlenen törenlerle anıldı. Trakya’birlikte vatandaşlar, saat 09.05’te siren sesiyle gelişigüzel 2 dakikalık istinkâf etmek duruşunda bulundu.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, vefatının 84’üncü yıl dönümünde Edirne’birlikte düzenlenen törenle anıldı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Liva Mehmet Cihanoğlu, Şehremini Recep Gürkan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Anıta çelenklerin konulduğu törende, sirenler eşliğinde gerçekleştirilen 2 dakikalık saygı duruşu sırasında kentte avlu durdu. Vatandaşlar ve esnaf birlikte imtina etmek duruşunda bulundu. Bu sırada yolda araçlarıyla cereyan halindeki sürücüler birlik kapatıp yolda ocumak duruşuna geçti.

Yâd töreni Edirne Uray Başkanlığı binasında mevcut Atatürk odasının ziyaretiyle devam etti. Ilbay Kırbıyık, Garnizon Komutanı Cihanoğlu ve Belediye Reisi Gürkan, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Edirne’yi ziyareti sırasında kaldığı odada yatağına karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk bıraktı. Vali Kırbıyık odada bulunan onur defterini imzaladı. Kırbıyık buradaki notunda, Atatürk’ün ömrü boyunca Türk milletinin çağcıl uygarlık seviyesine ulaşması üzere çalıştığını kaydetti. Kırbıyık, “Türk milletinin kuvvet, istikrar ve cesaretinden aldığı güçle bağımsızlık mücadelemizi başlatan ve ‘Bu benim arz büyük eserimdir’ dediği Cumhuriyet Altını’i kurarak milli iradeyi hakim kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin her yönden çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması üzere bilcümle ömrü süresince mücadele içerisinde olmuş, var gücüyle çalışmıştır. Milletimizin gün sahnesinden silinmek istendiği benzeri dönemde; yiğit bire bir başkan ve ileriyi gören bir büyüklük adamı adına ülkesine ve milletine haddinden fazla balaban hizmetlerde bulunmuş, rastgele türlü zorluğa cebin ülkemizin kazançlı, zirai, sosyal, kültürel ve henüz bir nice alanda kalkınması üzere cemi imkanları seferber etmiştir. Bizler biliyoruz kim, 10 Son Teşrin, hemen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü değil, onun bildirme büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni geliştirip büyüterek geleceğe transfer azmimizi tazelediğimiz gündür. İstiklalimize ve istikbalimize kasteden çöz ve aut düşmanlara cebin ulus namına birbirimize kenetlenmede, milli ve manevi değerlerimizi sonsuza çatışma yaşatma azim ve kararlılığımızda, Nazik Önder Atatürk’ün fikir ve düşünceleri esbak olduğu gibi zaman dahi bizlerin yolunu aydınlatmaktadır. Kurtuluş savaşımızın önderi, eşsiz yiğit Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ermiş milletimizin gönlünde tamamen yaşayacak, müşterek savaşım ettiği cebe arkadaşları ve istiklal mücadelemizin alp martir ve gazileri tek zaman unutulmayacaktır” dedi.

Program, Ahali Terbiye Merkezi’nde 80’inci yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi aracılığıyla hazırlanan anma etkinliğiyle bitmeme etti. Programda öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde hazırladıkları şiirler ve müziklerden oluşan gösteri sundu.

Keşan ilçesindeki anma töreni ise Cumhuriyet Altını Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saat 09.05’te araklayan sirenler eşliğinde 2 dakikalık çekinmek duruşunda bulunuldu. Daha sonradan ise İstiklal Marşı okunarak, bayraklar yarıya indirildi. Anma programı, Keşan Belediyesi Doğru Sesler Piyes ve Konuşma Salonu’nda gerçekleştirildi. Programda şiirler ve kompozisyonlar okunarak, Atatürk Oratoryo gösterisi düzenlendi. Mavera yandan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nce ‘Ataya ocumak velespit turu’ gerçekleştirildi. Törene, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tugay Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, daire amirleri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

TEKİRDAĞ’DA ANMA

Iri Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Tekirdağ’üstelik Atatürk Anıtı uğrunda tören düzenlendi. Ilbay Muazzez Saika, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Kırat Albayrak ile vatandaşların katıldığı anmada saat 09.05’te vatandaşlar Ata’sına saygı duruşunda bulundu.

Hastalıklı ilçesindeki yâd töreni ise Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirildi. Anmaya Kaymakam Mustafa Eldivan, 5’nci Kolordu Komutanı Ferik Tevfik Algan, Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ile vatandaşlar katıldı.

Kırklareli’deki anma töreni Özgürlük ve El Erki Meydanı’nda yapıldı. Törende Vali Birol Ekici, 55’inci Mekanize Piyade Liva Komutanı Sancak Mustafa Cüneyt Arıkan, Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu ile siyasal parti, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saat 09.05’te siren arakçı sirenle birlikte tevakki etmek duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya indirildi.

Share: