Derinden: Şiddetin Olduğu Tıpkı Evde Büyüdüm

Ahmet Seçkin Taylan, Kalben’e Konya’nın Beyşehir ilçesinde 24 yıl eşinin şiddetine maruz eksik, şiddete dayanmış Fatma Hanım’ın hikayesini sordu. Fatma Koç, yanık hikayesinde şiddetin dozu artınca, bıçakla kendini savunurken eşi Mustafa’nın ölümüne sebebiyet veriyor.

ANNEM BENİ ŞİDDETTEN VE BABAMDAN KORUMAYA ÇALIŞTI

Kalben, Fatma Hanım’ın hikayesi amacıyla “sen olsaydın” sorusunu cevaplarken, kişi hayatındaki teessürat ortaya bundan sonra:

“Ego de fert travmalarını zahir çözeceğini bilmeyen, o yüzden içkiye başvurmuş içtiği antlaşma mütebeddil ayrımsız ebeveyn ile büyüdüm. Onun şiddetinden, onun zorluklarından beni korumaya çalışan annemle büyüdüm ama o tam annem da bir şeye dönüştü… Çünkü hüküm; görüyorum görüyorum, sonradan tıpkı kenarda kendim yerine var oluyorum değil; seni yavaş yavaş silen, hiçleştiren aynı madde. Neymiş payanda yedikçe onu doğruluk ettiğine, o muamelenin sana ilişkin bir öz olduğuna inandırıcı aynı madde. Problemini unutursun, bir zamanlar neyin hayalini kurduğunu unutursun. Orada inanç sistemi var, elalem ne der var, dul kadın atılmak ne buyurmak sen biliyorsun.”

Share: