Konya’da planlı 5. İslami Dayanışma Oyunları sona erdi

Konya’üstelik gerçekleşen 5. İslami Tesanüt Oyunları, düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi.

Selçuk Üniversitesi 15 Orak Ayı Stadı’nda gerçekleşen kapanış törenine Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki umum-Faysal ile mevki temsilcileri katıldı.

Kapanış töreni İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Delege ülkelerin bayraklarıyla ve kafilelerin geçişiyle devam eden törende çırağ ve münhal fişek gösterileri yapıldı.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada, 54 ülkeden binlerce sporcuyla iri bire bir organizasyon düzenlediklerini belirterek, “Beşincisi planlı oyunlar, çıktı dahi tekrar tıpkı heyecanla ayrımsız coşkuyla güçlenerek artarak birliğimizi beraberliğimizi güçlendirme noktasında tıpkısı dil olarak ülkelerin kardeşliğini ihya noktasında bire bir vesile kendisine yoluna devam edecek. Türkiye’mizde, Mevlana’nın bu müsamaha ikliminde binlerce kardeşimizi ağırlamaktan iri benzeri bahtiyarlık duyduk. Bu mücadelenin katiyen kaybedeni olmadı. Savaş meşgul müsabakalardan sonra kazanan kardeşlik, bağlanak, beraberlik oldu. Umum misafirlerimiz, bu seçme şehirden, Türkiye’den yeni dostluklarla unutulmaz hatıralarla ülkelerine dönüyor. Hamdolsun bu anlamlı buluşmada hem sportmen kardeşlerimizin, hem kızıl fehamet insanlarının, spor yöneticilerinin bol görüşmeleri oldu. çıktı İslam ülkelerinin birliği, beraberliği hesabına üstelik makro tıpkı temeli ve miladı dahi burada oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu sözlerine şöyle tamamladı:

“Dünyanın henüz adil ve elan yaşanılabilir olması noktasında insanlığın İslam dünyasının dallı güllü birlikteliğine ihtiyacı var. Bundan sonraki süreçte birliğimizi beraberliğimizi daha yaşayan kılma yerine hem spor alanındaki hem gençlik alanında hareket birliklerimizi henüz yukarı noktalara taşıyacağız. 2022 yılının en kapsamlı spor organizasyonunu düzenledik. Bu veda gecesinde, bu iyicene tabloda emeği olan herkese şükranlarımızı sunuyorum. Spor turizminde tıpkı ayraç ülke olma yolunda herhangi bir antlaşma destekleri, katkıları faal liderliği için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı en ediyorum.”

ISSF Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki ahali-Faysal ise Türkiye’de çok pir benzeri düzenleme düzenlendiğini belirterek, emekleri üzere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

ISSF bayrağının indirilmesi ve hanende Kubat’ın konseriyle tören sona erdi.Share: