Doktor, 7 mahiye doğan bebekle sevk edildiği kente gitti

KARS’ta Harakani Hastanesi’nde 7 aylıkken dünyaya gelen ve gözünde körlüğe el açabilecek prematüre retinopatisi (Rop) hastalığı olup olmadığının teşhisi amacıyla Erzurum’a sevk edilen Ilkgüz bebeği, eskimemiş doğan uzmanı Serkan Özkan boydak bırakmadı. Özkan, “Benim kızım da 600 gram doğdu. oldukça bu hassasiyetlere nakit biriyim. Gelmem makul olduğu üzere geldim. Hastalığın takibi kebir. O yüzden doğduktan 1 kamer sonraları bu muayenenin yapılması gerekiyor” dedi.

Digor ilçesine vabeste Hisarönü köyünde diri Sibel-Tayfur Kerekli çiftinin ikinci çocukları daha 29 haftalıkken Kars Harakani Hastanesi’nde sezaryen ameliyatla 1300 gram olarak dünyaya geldi. Ilkgüz ismi sunulan ve kuvöze alınan bebek, tedavisini üstlenen yeni doğan uzmanı hekim Serhat Özkan ve afiyet çalışanlarının çabası sonucu aynı ayda 1700-1750 grama ulaştı. Özkan, 8 maaş olan bebeği er doğan çocuklarda gelişen ve körlüğe sebep olan erkendoğan retinopatisi olarak tanıdık ‘Rop’ hastalığının olup olmadığının teşhisi için Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi’ne irsal etti.

BEBEKLE BİRLİKTE ERZURUM’A GELDİÖzkan, kuvözde tutulan bebeğin ambulansla yapılacak yolculuğunda riziko olduğu üzere yanında Erzurum’a gitmeye değişmeyen verdi. Bebekle ambulansa binen Özkan, sağlık ekibiyle alay malay kısaca 205 kilometrelik yolu katederek Erzurum’a ulaştı. Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi Ivedili Servisi önünde gereken hazırlıklar yapıldıktan bilahare bebek, lazım muayenenin yapılması üzere sağlık ekibi yoluyla göz kliniğine götürüldü. Kişi kızının birlikte 600 gram kendisine dünyaya geldiğini tamlayan Özkan, “az çok bu hassasiyetlere mangır biriyim. Gelmem doğruydu. Ayrıntılı aynı proses, burada taharri olacak, yine hoşgörüsüz dönecek. 7-8 saatlik bir süreç. Gelmem akıllıca olduğu için geldim. Bebek, 29 haftalıkken 1300 gram olarak doğdu. Kısaca tıpkısı maaş tedavi süreci oldu ve muayyen tedavileri aldı, büyüttük az buçuk. 1700-1750 gram civarına ulaştı. Rop muayenesi dediğimiz çokça gerçekten doğan bebeklere ayn hekimlerinin yaptığı etüt var. Onu yapacak elan görmüş geçirmiş hekimler Erzurum’da. Onun amacıyla buraya atıf ettik. Nakil bile kırılan olduğu üzere, en ufak tıpkısı hatada çocuğu yenilgi riski olduğu üzere beraber vürut gereği hissettik” diyerek konuştu.Rop hastalığının erkendoğan dünyaya mevrut bebeklerin gözlerinde gelişebildiğini aktaran Özkan, “Hastalığın takibi mefret. Eğer strateji edilmezse yenirce gelişebilir. Strateji edilirse önüne geçilebilen tıpkı çor. O yüzden doğduktan 1 kamer sonra bu muayenenin yapılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Araştırı hastanesi ayn kliniğine götürülen Ilkgüz süt kuzusu, ehlivukuf hekimler tarafından yapılacak Rop muayenesi sonrası gene ambulansla Kars’a götürülecek.

Share: