Kızı prematüre doğan hekim, minik Eylül’ü otama yolculuğunda boydak bırakmadı

Kars’ta işyar olan ve kızı erkendoğan doğan hekim Serhat Özkan, 29 haftalık hastası minik Ilkgüz’ün tedavisi amacıyla cankurtaran ile Kars’tan Erzurum’a yolculuk yaptı.

Kars’ın Digor ilçesine mecbur Hisaryönü köyünde çobanlık işleyen ağababa Tayfur ile eşi Sibel Kerekli’nin 29 haftalık kızları Ilkgüz, bin 300 gram dünyaya geldi.

Kars Harakani Devlet Hastanesinde Yıpranmamış Doğan Uzmanı Dr. Serhat Özkan kontrolünde tahminî aynı kamer hastanede yatan minik Ilkgüz, burada değişik tedaviler aldı ve tahminî bin 700 gram oldu.

Ilkgüz’ün, prematüre doğan bebeklerin retina tabakasında, aksi alanlarda ortaya sâdır ve asap hasarına defa açarak rüyet kaybına illet olan rop (retinopati) hastalığı görülme riski bulunduğu belirlendi.

Tedavi edilmesi gereken Eylül, bu nedenle Kars’tan Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesine irsal edildi.

Kızı da prematüre doğan Dr. Özkan, ana Sibel ve Eylül ile ambulansla seyahat ederek, Ilkgüz’ün gerekli tedavileri almasına havari oldu.

Ilkgüz, burada göz servisinde muayene olarak Kars’a ferasetsiz dönecek.

Yeni Doğan Uzmanı Dr. Özkan, gazetecilere, erkendoğan doğan Ilkgüz’ün Kars’taki hastanede kısaca 1 aylık kaldığını belirterek, “Tığ de anlaşılan tedaviler aldı ve biraz büyüttük. Şu anda bin 700 gram civarında.” dedi.

Özkan, Kars’taki şartların çok ergonomik olmadığını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Rop muayenesi dediğimiz haddinden fazla yoz doğan bebeklerimize yaptığımız aynı muayenemiz var. Onu ayn hekimlerimiz yapıyor. Onu de yapacak hekim burada elan görmüş geçirmiş. Hem kırılan tıpkı nakil olduğu için hem üstelik genişlik ufak ayrımsız hatada çocuğu kaybetme riskimiz olduğu üzere Eylül ile süzülmek istedim. Prematüre doğan bebeklerin gözlerinde rop gelişebiliyor, bunun takibi oylumlu. Eğer strateji edilmezse körlük gelişebilir, izleme edilirse önüne geçilebilir. O yüzden doğduktan aynı ay sonra nasıl bu takibin yapılması lazım.”

Bu hassasiyet cihetiyle Ilkgüz ile Kars’tan Erzurum’a karışmak istediğini aktaran Özkan, “Benim dahi kızım 600 gram doğdu. oldukça bu hassasiyetlere vakıfım, o yüzden Ilkgüz ile geldim. Mufassal benzeri proses, burada araştırı olacak köylü dönecek. 7-8 saatlik tıpkı proses. O yüzden gelmem doğru peki diyerek düşündüm ve geldim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: