Domino’s İtalya’dan çekiliyor

Amerikalı pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’de önceki şubelerini açmasından yedi sene sonraları bu mevki pazarından çıkma kararı aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’dahi, evvel Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına bakarak ortaklık, franchising (ayrıcalık hakkı) yöntemiyle ülkede 880 idarehane açmayı planlıyordu.

BBC Türkçe’den Medih Pınar’ın haberine bakarak, bu planların aksine mevcut 29 şubesi üstelik tamamen kapatıldı. Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve ardından mevrut kısıtlamalar ve kalan maliyetlerin yanında, yerel restoranların da evlere servis hizmetlerini artırması konusunda rakiplik gücünü kaybetti. Şeriklik, sabık nisanda hüsran başvurusunda bulundu.

90’dan aşkın ülkede 18 binin üstünde şubesi bulunan Domino’s, dünyanın sunma balaban pizza zinciri konumunda.

Şirketin İtalya pazarından çıkışı ise finans gazetesi Diyar Sole 24 Ore aracılığıyla şöyle özetlendi:
“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikalı markasını yenen tıpkı yöntem oldu.”

Iklim Messaggero gazetesi üstelik “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki cümle pizzacılarını kapattı” diyerek yazdı.

Içtimai medyada bile İtalyan pizzasının Amerikan zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler amacıyla ayrımsız galibiyet olduğu yorumları yapıldı. Içtimai medyadaki İtalyanca yorumlarından biri üstelik “İşleri riske girenlerin olması dokunaklı evet amma siktirici bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Ana Napoli Pizzası Derneği Genel Direktörü Stefano Auricchio de New York Times gazetesine yaptığı açıklamada Amerikan şirketin İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı amacıyla üzgün olduğunu söyledi.

Auricchio mavera yandan, İtalyanların pizza üzerine gelişmiş bire bir damak zevkine erbap olduğunu, yapıt kalitesini ayırt edebildiklerini dahi ekledi.

Dernek, Napoli kentinin geleneksel yöntemleriyle pizza yapan ustaları ve işletmeleri bire bir araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” amaçlı faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin geleneksel pizza yapma biçimi 2017’dahi UNESCO Somut Olmayan Kültürel Bırakıt Listesi’hangi girmişti. “Geleneksel Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamuru çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi kadar nedenlerle hususi aynı aş damı sanatı yerine değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi birlikte bu sanatın sürdürülmesini keşfetmek için gelişigüzel sene kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne bildik kayıtlarda ilk defa 997 yılında, Napoli yakınlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin düz aldığı tıpkı belgede rastlanıyor.

Piskopos doküman ile, topraklarında hayat dolu birinden Paskalya ve Noel’de 12’şer pizza istiyordu.

İtalya’bile İkinci Acun Savaşı’ndan kalma bomba imha edildi

 

Moody’s İtalya’nın yüreklilik notu görünümünü negatife çevirdi

 

İtalya’üstelik Garp Nil Virüsü vakalarında çoğalma

 

IMF’den İtalya ekonomisi üzere bu yıl yüzdelik 3’lük büyüme beklentisi

 

İtalya 9. öğün er seçime gidiyor

 

Share: