Ekinözü’nde çilek hasadı mesaisi teşrinisani ayında birlikte sürüyor

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesindeki bahçelerde yetiştirilen çileğin hasadı, kasım kocaoğlan gelmesine karşın sürüyor.

Kandil Mahallesi’nde 5 sene ilk siktirici bir alanda başlanan çilek yetiştiriciliği, birçok vatandaşın hayatını değiştirdi. ‘Burada çilek mi olur’ diyenlere kulak asmadan çap desteği ile 6 dönümlük kıraç tarlasında yetiştiriciliğe başlayan Amaç Seyfi, bir nice kişiye da yaşıt oldu. Tıpkısı bölgede rençperlik işleyen vatandaşlar birlikte bu ürüne yönelerek mahalleyi adeta benzeri çilek üretim merkezine çevirdi. Ayrımlı aroması ve büyüklüğü ile dikkat çekici yediveren cinsi çilekler, onlarca çiftçinin kullanılmamış ekmek kapısı oldu. Baraj gölünün etrafını çevreleyen kıraç tarlalar, yeşil ve kırmızının çöz içe geçtiği bire bir manzaraya büründü.

Kışın habercisi olan teşrinisani ayında havaların hamam gitmesi, çilek üreticilerinin mesaisinin uzamasını sağladı. Mayıs ayında başlayan hasada bitmeme fail üreticilerden Erek Seyfi, ürün ve fiyatın bu sezon yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

Seyfi, ‘yediveren’ cinsi çilek yetiştirdiğini belirterek, “Bu sene havalar hamam gitti, kasım kocaoğlan gelmesine ve akşam sıcaklıkları nakıs dereceye düşmesine rağmen ürünümüz bol” dedi.

Çileklerin pazarda ilişki gördüğüne değinen Seyfi, “Burada tamamen doğal çilek yetiştiriyoruz. Çileklerimiz hem tadı hem üstelik aroması ile tercih ediliyor. Iş sıkıntımız namevcut Allah’a şükür. 5 yıl evvel hemen bölgeye pazarlama yaparken deminden mekân toprak ve ilçelerde bile rabıt görüyor. Mayıs ayında başladığımız hasadımıza devam ediyoruz. Sezonda 15 liradan alıcı bulan çileğimiz, ürünün az olmasından etraf 25 liranın üstüne bundan sonra. Tabi ara sıra vatandaşlarımız bu ayda çilek yetişmeyeceğini düşünebiliyor. Sonuçta bölgeye şita mevsimi geldi çattı. Bazıları başka yerden mi geliyor sorusunu yöneltiyor. Şayet kasım kocaoğlan birlikte yunak masraf ve zirai don olmazsa kamer sonuna büyüklüğünde hasadımızı sürdürebiliriz” şeklinde konuştu.

Çileğin haddinden fazla şişman bire bir sonuç olduğunu ve himmet istediğini anımsatan müstahsil Tasavvur Seyfi, “Ailemle alay malay nisan ayından beri tarladan çıkmıyoruz. Çocuk gibiler. Bakmazsan küsüyor ve ürün vermiyorlar. Yediveren çeşidi olduğu amacıyla çokça lezzetli ve hormonsuz çilek üretimi yapıyoruz. Bölgemizde şu anda 200 dönümden aşkın arazide üretim yapılıyor. Dekara 2-2,5 ton rekolte elde ediyoruz. Yani yılda 500 tondan fazla çilek üretiliyor. Hem çileği hem dahi fidesini kendimiz yetiştiriyoruz. Fideleri dahi bizim kabil yetiştirici kalkışmak isteyenlere satıyoruz” bilgilerini aktardı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: