Elbistan’da üreticilere yüzde 50 mevhibe destekli 75 ton nohut tohumu dağıtıldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, 84 üreticiye yüzde 50 bağış destekli toplam 75 titrem nohut tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın, hububat ve baklagiller alanlarının etkinleştirilmesi, nadas alanlarının daraltılması ve üretime kazandırılmasını hedefleyen yüzdelik 50 atıfet destekli nohut tohumu dağıtımı projesine, Elbistan’üstelik 84 üretici başvuruda bulundu. Üreticilerin talepte bulunduğu mecmu 75 titrem sertifikalı nohut tohumu, toprakla buluşmak üzere çiftçilere teyit edildi. Programa, Kahramanmaraş İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ramazan Agâh, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kurum personeli ve çiftçiler katıldı.

Burada değerlendirme özne Elbistan İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü İsmail Çitil, dağıtılan tohumların hastalıklara dayanabilen ve yağışsız iklime makul çeşitte olduğunu belirtti.

Tohumların yüzdelik 50’sinin bakanlık artan yüzde 50’nin de dikici katkılı namına dağıtıldığını anlatım fail Çitil, “84 üreticimize 75 bin titrem sertifikalı nohut dağıtımı yapıyoruz. Bu tohumlar, ilçemizdeki alelhusus kıraç arazilerin üretime karışma edilmesini sağlayacak. Yaklaşık 7 bin 500 dekar alanda nohut ekimi yapmaya imkan sunacak. 1 kilo döl amacıyla ekinci ulama payı 11 teklik 25 kuruş namına belirlenmişti. Çiftçimiz, kesim iklimine uygun bu tohumları yüzde 50 armağan ile almış oldu” dedi.

Bu tohumların balaban çoğunluğu kıraç arazilere ekilecek. Su istemeyen bire bir yapıda ve biçerdöverle hasada makul tıpkısı çeşidin dağıtımını yapıyoruz. Bu proje sayesinde ilçemizdeki nohut yetiştiriciliğinde mehabetli tıpkı ivme kazanmayı amaçlıyoruz. Nohut yetiştiriciliği coğrafi çatı ve abuhava özellikleri zımnında ilçemiz tarımına akla yatkın tıpkı nebat ve yıllardır bile ekimi yapılıyor. Biz, bu ekim alanlarının artmasıyla alay malay üreticilerimizin da hesaplı açıdan elan ferah seviyelere gelmesini amaçlıyoruz. Parçalanmamış çiftçilerimize leziz olsun. Verimli ve artımlı tıpkı ekim olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüzde 50 yardım destekli nohut tohumlarını düz çiftçiler de; “Kıraç arazilerimizi nohut ekerek gitmek istedik. Dizge tarlasına ve gücüne bakarak tohumluğunu aldı. Hastalıklara dayanıklı ve sertifikalı olması bizler üzere muhteşem. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştular. – KAHRAMANMARAŞ

Share: