Engelleri aşıp başvuru üstüne başladıkları alan topu hayatları oldu

Şırnak’ta çırılçıplak bedensel engelli olan Elfida Algit ve Zehra Ayık, can küsmeyip başladıkları teniste milli mızıka yükselmeyi hedeflediler.

Manisa’de düzenlenen ‘Tekerlekli Sandalye Alan Topu Akıncılar Klasman Turnuvasında’ ikinci olan Elfida Algit ve Zehra Izanlı, demin birlikte 13 Son Teşrin’da Antalya’birlikte düzenlenecek olan Uluslararası Aspendos Open Tenis Turnuvası’na hazırlanıyorlar. Çırılçıplak rahatsızlığı bulunan Elfida Algit, iyileşmesi üzere geçirdiği ameliyatlara karşın belinden aşağısı mânialı kaldı. Engeline rağmen yetişek hayatına üstelik bitmeme fail ve tekerlekli koltuk almak zorunda kalan Algit, 14 yaşına geldiğinde elan iyi ara geçirme namına masa tenisi oynamaya değişmeyen verdi. Algit, yönlendirmelerle alan topu oynamaya başladı. Elfida Algit’in büyük dostça bağlandığı tenis, vazgeçilmezi oldu. Daima yaptığı antrenmanlar sonrasında teniste, Türkiye’da katıldığı yarışmalarda de majör başarılar elde etti.

Bir yıldır tenisle uğraştığını ve esenlik aldığını tamlayan Elfida Algit, gündüzleri okula gittiğin ve okuldan sonradan alan topu kortuna geçtiğini dile getirdi. Burada sunma bir iki 3-4 saat antrenman yaptığını nâkil Algit, “5 Son Teşrin tarihinde Antalya’da kampımız var. 14 Teşrinisani’üstelik de uluslararası maçlarımız başlayacak. Hedefim şu an milli takıma girebilmek. 2024 yılındaki olimpiyatlara hazırlanarak Türkiye’yi anlatmak. İnsan deneyerek öğreniyor. Bende deneyerek tenisi öğrendim. Halamın tavsiyesi ile tenise başladım ve bir yıldır tenis oynuyorum. İnşallah daha fena hâlde yerlere gelirim” dedi.

“Bağlılaşım varsa engel yoktur”

Çırılçıplak belinden aşağısı özürlü olan Zehra Zeyrek ise eğitimi liseye kadar okuduktan sonraları arkadaşın tavsiyesi üzerine tenise başladı. Uğraş azmi ve hırsıyla sebebiyle eve direnmek namına, 3 yıldır alan topu kortlarında çalma döküyor. Daha geçmiş katıldığı turnuvalarda dereceler elde eden Zehra Zeyrek, 13 Kasım’bile Antalya’dahi düzenlenecek olan Arsıulusal Aspendos Open Tenis Turnuvası’na hazırlanıyor.

Zehra Zeki, “Çırılçıplak ortopedik engelliyim, 3 yıldır alan topu sporuyla uğraşıyorum. İlk başladığımda, elan ilk tekerli sandalyeye binmemiştim. Nasıl yapacağımı bilmiyordum. İlk aşamada bana haddinden fazla pres geldi. Ama bilahare oynadıkça, hocalarımın desteği olsun, güler yüzleri olsun, bu sayede başardık. Spor yaptıkça zihnim açılıyor. Kendimi imdi bahtiyar hissediyorum. Seçkin kes aynı almak zorunda değil, hepimiz bire bir engelli adayıyız. Bağlılık varsa, bariyer yoktur. Rastgele kes benzeri olacak diyerek bire bir molekül yok. Benim gibi mânialı olanlar çıkı kendinizi aşın. Biz istersek seçme şeyi yapabiliriz. Birinin size arkalama etmeden üstelik yapabilirsiniz. Ego istedim başardım. Bibi birlikte çabalıyorum, 3 yıldır alan topu kortlarındayım. Hedefim milli takıma girip, Türkiye’yi çıkarmak. Desteklerinden ekolojik ortam herkese teşekkürname ediyorum. Burada bütün imkanlar kâin, kortlarımız yeni, değme kesi buraya spor yapmaya bekliyoruz” ifadelerinde bulundu. – ŞIRNAK

Share: