Enkazdan 34 kişiyi kurtaran öğretmenler yaşadıklarını unutamıyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra Muş’tan Diyarbakır’a giden Milli Yetişek Bakanlığı Taharri ve Kurtarma Birimi (MEB AKUB) ekibi, 34 depremzedeyi enkazlardan kurtardı.

Muş Milli Yetişek Müdürlüğü aracılığıyla 2011 yılında öğretmenlerden oluşturulan 30 nefis taharri istirdat ekibi, depremden dakikasında sonra Diyarbakır’a gitti.

Zaman kaybetmeden taharri kurtarma çalışmalarına başlayan MEB AKUB ekibi, 14 Şubat’a kadar sakır sakır ağırlık şartlarda fariza yaptı.

İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Erhan Candan, AA muhabirine, “Arkadaşlarımızın çoğu elan önceki depremlerde taharri kurtarma çalışmasına munzam. Ekibi oluştururken inşaat alanından, motosiklet bölümünden, canlılık bölümünden arkadaşlarımızı seçtik. Olayın evvel haset lahzada birleştirme olduk. Ekibimiz salim olsun bereketli bir çalışma ile orada 34 vatandaşımızı faal adına çıkardı.” dedi.

“Eksik kalan hikayelere tanık olduk”

Derslik öğretmeni Sidar Sidar, fahri kendisine ekipte vadi aldığını, arkadaşlarıyla 14 Küçük Ay’a büyüklüğünde enkazda mesai yürüttüklerini aktardı.

Aralarında 10 günlük bebeğini bırakarak çalışmalara bindi veren öğretmenlerin olduğunu dile getiren Sidar, şöyle konuştu:

“Gittiğimiz enkazlarda bir nice fire eskimiş hikayeye şahit olduk ve bizi genişlik çokça bu üzüyordu. Serencam akşam ızdırap başında arkadaşlarla otururken 45 yaşlarındaki kişiyle diyaloğumuz oldu. ‘Annem babam rahmetlik oldu, kız kardeşimi arıyoruz bulamıyoruz’ dedi. Ben üstelik ‘Ekibim hesabına saraka veriyorum onu buluncaya kadar gitmeyeceğiz’ dedim. Arkadaşlarım bile bire bir sözü verdi. Enerjik ve camit bedenlerin dışında da geride bıraktıkları hatıralar vardı. 10 günce evli çiftin sülale cüzdanına balya geldiğimizde çok üzüldük. Bu çalışmaları yürütürken fiziki olarak yorulmadık. Manevi yerine karşılaştıklarımız bizi üzdü.”

“81 saat sonra 6 yaşındaki Beşir’i enkazdan çıkardık”

Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Cengizler Caddesi Hisami Apartmanı’nda 81 saat sonradan tam arama kurtarma ekiplerinin çabasıyla kurtarılan Beşir Felek ile diyaloğunu anlatan İngilizce öğretmeni Recep Eminoğlu da 6 Gücük Ay sabahı çok keskin ayrımsız güne uyandıklarını belirtti.

Diyarbakır’daki arama istirdat çalışmalarına destek verdiklerini anlatım fail Eminoğlu, yaşadıklarını şöyle özetledi:

“Enkazda çalışırken ayrımsız öğrencinin karnesine denk geldik. Ayrımsız öğretmenin kavuşmak istemediği tabloydu. Haddinden Fazla muvaffakiyetli de tıpkı öğrenciydi. Orada bu karne sahiplerini inşallah kurtararak yine sıralara oturmalarını sağlarız diyerek yakarış ettik. Tanrı felek etti depremden 81 saat sonra Beşir Nasip ünlü 6 yaşındaki çocuğumuzu enkazdan çıkardık. Afiyet durumunu izleme ediyoruz, durumu şu anda gür. Beşir’e seslendiğimde yanı sıra kim olduğunu sordum. ‘Annem babam var, amma konuşmuyorlar’ dedi. Öz Saygı adında tıpkı kardeşi vardı. Onunla hangi ant konuştun diye sorduğumuzda ‘4-5 saat öncesine büyüklüğünde konuşuyordu ama şu an hangi yapsam bana cevap vermiyor’ dedi. Bu haddinden fazla şiddetli donör bir durumdu. Baygındır diyerek düşündük. Beşir’e ulaştığımızda, kardeşi Öz Saygı’u üstelik iyi çıkarmayı umuyorduk amma vefat etmişti. Mutluluğumuz bir anda hüzne dönüştü. Beşir’in asıl ve babası bile ebedî uyku etmişti.”

“Öğretmenlerimiz görevlerini namına getirdiler”

Kente dönen MEB AKUB ekibiyle aynı araya mevrut İl Milli Yetişek Müdürü Enver Kıvanç ise Kahramanmaraş merkezli depremlerin herkesi hüzne boğduğunu söyledi.

Muş Milli Yetişek Müdürlüğü kendisine 30 nefis MEB AKUB ekibini yeryüzü yakın devlet olan Diyarbakır’a gönderdiklerini anlatan Iftihar, şöyle konuştu:

“Ekipte fariza düzlük sarıklı arkadaşlarıma ilgiyle teşekkürname ediyorum. Diyarbakır’da yıkılan binalarda kendilerine sakıt görevleri adına getirerek geldiler. Sahada çalışırken arkadaşlarımızın tespit ettikleri eksikliklerini çıktı eğitimlerle gidermeye çalışacağız. MEB AKUB ekibi ile doğal afetlerin tamamına müdahale edebiliriz. Vakit Kaybetmeden yer sarsıntısı değil, sel ve buna analog saf afetlerin tamamına müdahale ika yetkisine sahibiz.”

Share: