Erzurum vukuf: Erzurum’da jeotermal akarsu için muayene çalışmasına başlandı

Erzurum’bile, Büyükşehir Belediyesince “Jeotermal Hamam Su Sondajı” çalışması yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesince Palandöken ilçesindeki Konaklı Ski Merkezi civarında yaklaşık 18 milyonluk maliyetindeki Jeotermal Yunak Su Sondajı çalışmasının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende mütekellim Büyükşehir Başbuğ Vekili Ömer Aklık, Erzurum’un Anadolu’nun önsözü olduğunu anlatım ederek, “İlimiz jeotermal kaynaklara sahip. Jeotermal alanında Türkiye’nin arz iri istikşaf platformunu Erzurum’a kurduk. 18 milyon kıymetli bu envestisman sayesinde kısaca 2 bin, 2 bin 500 metre derinlikte jeotermal kaynaklı isıdam akarsu taharri faaliyetine başlayacağız.” dedi.

Aklık, 1 yıldan çok sürecek taharri çalışmasıyla çıkma isıdam suyun derecesine göre bahis konusu düz ve yakınlarda seracılık başta gelmek üzere teshin sistemleri ve diğer birçok alanda jeotermal kaynaklı projeleri hayata geçireceklerini aktardı.

Büyükşehir Belediyesi kendisine jeotermal enerjinin soylu erki katkıları ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi noktasında bulunacak olan su kaynağıyla şehrin geleceğine şanlı ulama sunan yenilenebilir yatırımları dahi hayata geçireceklerini ifade eden Düzgün, şöyle bitmeme etti:

“Jeotermal kaynakların canlılık enerjisi üretiminde, endüstride, esenlik turizminde, tarımda, konut ısıtma, limonluk sıtma, tropikal bitki yetiştirme, şehir ısıtma ve yunak akarsu terazi, toprak ve ana yol teshin, havaalanı pistlerini sıtma, yüzme havuzu ve hikmet tedavi, muhtelif endüstriyel kullanımlar, yiyeceklerin kurutulmasında ve sterilize edilmesinde, konservecilikte, kerestecilikte, ağaç kaplama sanayinde, kağıt, oluşum ve boyamacılıkta, derilerin kurutulması ve işlenmesinde ve saymakla bitiremeyeceğimiz tıpkısı çokça alanda kullanılmaktadır.”

Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Galebe Yakışıklı da dünyanın az kayak merkezlerinden olan Konaklı Ski Merkezi’nde jeotermal araştırma sonucunda aracısız edilecek isıdam suyun şita turizmine entegre edileceğini belirterek, “Jeotermal kaynağın yemeden içmeden kış turizminde değil yılın herhangi bir ayına bütünleşmiş edilerek kentin ekonomisine yardım sağlanması bekleniyor. Bulunduğumuz yükselti 2 bin 179, sondajımız asgari 2 bin 300 metre derinlikte olacak. Konaklı’dan bahir seviyesine kadar sondajla indirilmiş olacağız.” diye konuştu.

Beyaz Zehir Tetkik Arama Trabzon Kesim Müdürü Bülent Tosun da Erzurum’a genel müdürlük bünyesindeki sunma hararetli etüt makinesini kurduklarını anlatarak, 7/24 esasına dayılı vardiyalı çalışarak gücük sürede sondajı bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Konuşmalar sonrası İl Müftüsü Şahin Yıldırım yakarış okudu, kurban kesiminin arkası sıra protokolün kurdele kesmesiyle taharri çalışmalarına başlandı.

Törene, Palandöken Kaymakamı Murat Tutkan, Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçar, Aziziye Şehremini Muhammed Cevdet Orhan, hava müdürleri, tümen temsilcileri ve ait müşareket yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: