Icra Vekili Kurum’dan

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin işyeri için referans detaylarını anlattığı içtimai iletişim araçları hesabından video mütalaa olarak paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE BAKARAK BELİRLEDİK”

Vekil Amaç Gurur, 1 milyon basamak gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon hane amaçlı arsamızın ara sıra illerdeki dağılımını de katılmak isterim. 50 bin İstanbul’da, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’de, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’üstelik, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’da, 23 bin Antalya’üstelik tevessül etmek için 81 ilimizde; 1 milyon konut amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Vekil Gurur, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz ayrımsız şekilde, çakılı ve akıllıca ifa koşullarıyla; altyapısı doğru, mamure planı mücehhez arsalarda inşa edebileceklerini anlatım etti. Lüzumlu beceri ve hukuki destekleri Nezaret ve Toplu Bölük İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kendisine ayrıcasız seçme vatandaşa sunulacağını söyleyen Nazır Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem dahi hane gayeli arsaya müracaat yapabilir. Rastgele ikisinin üstelik kurasına katılabilir. Şayet ikisi nagehan çıkarsa birini tercih ederek ocak sahibi türlü” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım eden Vekil Garaz Çalım şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Gene beraberinde parsellerde hak sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda dahi seçme kalem proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar dayanak noktası fazlalık 4-5 kalpsiz geçmeyecek. Özgür parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini nesir edebilecekler. İnşallah; sunu geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Çatlak kocaoğlan itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Özgür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Bile parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 sene vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“SOSYAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’dahi atılacağını hatırlatan Icra Vekili Alım, “İnşallah içtimai konutlarımızın ilk temellerini Ankara’birlikte, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak kalkmak amacıyla 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Bakan Çalım, 50 bin gelişim yeri için ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin eskimemiş işyerinin hizmete sunulacağını rapor ederek, “Bu işyerlerimizi da, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayicimize, taze girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri gelişim yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni katma istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE ETKEN OLACAK”

Icra Vekili Çekicilik, 2003 yılı başından itibaren üretilen toplumsal konut sayısının 2 milyona, farklı projelerle birlikte fehamet kendisine üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının bile 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 milyar teklik olan toplumsal bölük hamlemizin, başka sektörlerimizi de tetikleyerek; 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe kurgu olacağına yürekten inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Hane Hamlemizin’ her bir türe sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla kırnak, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine vadi verdi.

Share: