Erzurum yerel haberleri: Aziziye’nin domates seralarına ESTP ziyareti

Erzurum Sivil Sosyete Platformu (ETSP) yöneticileri, Aziziye Belediyesi’nin Jeotermal Destekli Domates Seralarını gezdi. Komutan Mustafa Güvenli ve beraberindeki ESTP heyetine seraları gezdiren Aziziye Şehremini Muhammed Cevdet Orhan, Seracılık İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi önerisini yineledi. Başbuğ Orhan, “Biz girişimcilerimiz üzere ortaya tıpkı benzer koyduk ve bu işin yapılabilirliğini gösterdik. Heyetiyle bundan sonra yatırımcılarımızda; gelsinler, kullanılmamış seralar kursunlar, Erzurum üzere üretsinler, kazansınlar ve kazandırsınlar. Tığ onlara her tip desteği vermeye hazırız” dedi.

ESTP Başkanı Sakıncasız ve yönetimine termal seraları gezdiren Komutan Orhan, Mayıs ayında dikimi gerçekleştirilen fidelerden Temmuz ayı sonuna akilane hasat almaya başladıklarını hatırlatarak, “Şu asıl kadar yaptığımız üretim 200 tona yaklaştı. Şita ayları da karışma tevessül etmek için üretimimiz April ve Mayıs dönemine kadar sürecek” dedi.

Tam Özişler Sistemi

Jeotermal Destekli Domates Seralarının cemi özişler sistemine cemaat olduğunu ve termal suyla ısıtıldığını kaydeden Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan, “Seralarımız termal sularla ısı transferinin sağlandığı eşanjörlerle ısıtılıyor. Çakılı düzlem sıcaklığının yetmediği durumlarda ise, biokütle kazanımız devreye girecek. Bu kulaklı marifetiyle izansız dönüşümü tür olmayan atıklar bile hem bertaraf edilmiş, hem üstelik değerlendirilmiş olunacak. Sistemimiz sınav edildi, hazır ayla getirildi. Kaldı kim, seramız ilk kış mevsimini bu yıl geçirecek. Halihazırda elhak sıcaklığı 40 dereceyi bulan termal suyumuz var, şayet çokça sıra dışı mevsim koşulları yaşanır ve termal ısı tam gelmez ise, ısıyı muvazene yerine biokütle kazanımız devreye girmiş olacak” diyerek konuştu.

Seracılık OSB vurgusu

Termal seralarda üretimi yapılan domateslerin Ekincilik Yüreklilik Kooperatif Marketlerde, da piyasanın haddinden fazla altında bir fiyatla satışa sunulduğunu tabir eden Komutan Muhammed Cevdet Orhan, “Bizim buradaki maksadımız bu işin ticaretini yazmak değil; tam tersine bu işin Erzurum’de yapılabilir olduğunu göstermekti. Hamdolsun bunu dahi başardık. Yeryüzü büyük arzumuz bu bölgede Seracılık İhtisas Organize Uran Bölgesi kurulması. Böyle bir çatı altında seracılık faaliyetlerine birçok kalemde celal teşvikleri var. Şayet Erzurum’a hakeza benzeri OSB kazandırabilirsek, seracılık çok elan fosforlu hale mevrut ve yatırımcıların dikkatini artık çekmiş olur. Bulunan süreçte birlikte filhakika girişimcilerimiz için kapılarımız ardına büyüklüğünde engelsiz. Kâfi ki gelsinler, seracılık yapsınlar. Biz kendilerine seçme tip desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Emin: Fayrap Etmek zorundayız

ESTP Başkanı Mustafa Tehlikesiz ise, termal seraları gezdikten bilahare yaptığı değerlendirmede, Erzurum şartlarında hakeza aynı yatırımın hayata geçirilmiş olmasının önemine değindi. Başkan Tehlikesiz, üretimin bundan sonra çok daha kıymetli olduğu bir dönemden geçildiğine meni ederek, “Şurası çok açık ki; daha çok üreten, istihsal işleyen kazanacak ve ayakta kalanlar istihsal yapabilenlerden oluşacak. Biz de işte hakeza aynı dönemden geçiyoruz. ya üreterek ayakta minval kazanacağız ya dahi önümüzdeki süreçte tür zorluklarla karşı karşıya kalacağız. Üretime çevrilmiş adına atık her adımı dahi destekleyeceğiz, baskı alacağız, üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Seracılık OSB ESTP gündeminde

Aziziye Belediyesi’nin ortaya koyduğu termal seracılık modelinin nazik tıpkı sükse olduğunu dile getiren Komutan Güvenli, “O halde bizim bunu yıpranmamış bir envestisman alanı haline dönüştürmemiz gerekiyor. ESTP yerine; zaman itibariyle Seracılık İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi meselesini gündemimize almış bulunuyoruz. İçerisinde kerem teşviklerini da barındıran hakeza bir organizasyonel yapıyı Erzurum’a kazandırırsak, iz çeşitliliği ile gelişigüzel üretim ve istihdam hacmini bile arttırabiliriz. Çünkü kullanılmamış seralar ve yıpranmamış istihsal alanları buyurmak; üretimin katlanması ve buna paralel olarak Erzurum’üstelik yüzlerce, binlerce insanın istihdam edilmesi emretmek olacaktır. Zımnında bu benzer ve eşsiz yatırım üzere Aziziye Uray Başkanımızı kutluyor, teşekkürname ediyoruz” dedi. – ERZURUM

Share: