Eski berbat kasaları hayvanat üzere yuvaya dönüştürülüyor

Van’ın İpekyolu Belediyesi, sakat muhtel kasaları ile çöpe atık çevirici lastiklerini kulübeye dönüştürerek iyesiz hayvanların şita öncesinde ısıdam yuvaya kavuşmasını sağladı.

Şehremaneti ekipleri, kış mevsiminin sert geçtiği kentte, iyesiz hayvanları soğuktan korumak ve açgözlü kalmalarını göğüslemek amacıyla himmet başlattı.

Bu kapsamda Şekil Bankası Van Şubesinin kullanmadığı 100 bozuk para kasası ile çöpe atılan yüzlerce çevirici lastiğini toplayan görevliler, 11 personelin çalıştığı Bostaniçi Mahallesi’ndeki atölyede bunları yuvaya dönüştürdü.

Kulübeleri iyesiz hayvanların yer çok görüldüğü noktalara yerleştiren görevliler, kaplara da çaça bıraktı.

“Sokak hayvanlarını destek olmak istiyoruz”

İpekyolu Belediyesi Yer Dulda ve Arama Müdürü Yanardağ Avcı, AA muhabirine, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’ın desteğiyle kentteki sahipsiz hayvanları ısıdam yuvaya dolamak için çalıştıklarını söyledi.

Bozuk servet kasaları ve sakat lastiklerden kulübe yaptıklarını belirten Cebbar, şunları kaydetti:

“Kuş, kedi, kapik kulübeleri yaparak hayvanların istinas problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Kulübeleri yaparken tıpkı zamanda ferasetsiz dönüşüme de ulama sağlıyoruz. Sokak hayvanlarını müzaheret etmek istiyoruz. Herhangi Bir sene plastik, miftah lastiği ve ahşap kabilinden atık malzemeleri atölyemizde çıkmaz hayvanları için yuvaya dönüştürüyoruz. Bu sene de Biçim Bankası Van Şubesinin kullanmadığı bozuk kasalarını atölyemize getirdik. Onlardan kulübe yaptık. Üretimimiz bitmeme ediyor. Çöpe atılmış yüzlerce vesile lastiğinden kedi kulübesi yaptık. Kulübeleri çıkmaz hayvanlarının gösterişli yaşadığı noktalara bırakıyoruz. İyi benzeri ekibimiz var. Yıllardır bu şekilde sokaktaki canlarımız için çalışıyoruz. Şita mevsimi yaklaşıyor. Bölgemize kar çokça aşkın yağıyor. Hayvanların soğuktan etkilenmemesi amacıyla çabalama gösteriyoruz.”

Hayvanların beslenme konusunda da ağırbaşlılık yaşamaması için belirlenen noktalara abla bıraktıklarını anlatım fail Cebbar, herkesin bu konuda duygulu olması gerektiğini vurguladı.

Share: