Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki atıl avrat ve gençlerin istihdama katılımlarını hatırlamak için, Mesleki Eğitim ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda cümbüş gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Himmet ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı SU ve Finansal Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın geçim makamı olduğu çalışmayla istihdam amacıyla say başlatıldı.

İstihdam, Terbiye ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği marifetiyle desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, eş ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına yönelik planlı mesleki eğitim bilimi kursları üzere başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın çalışma alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki atıl kadınlar ile gençlerin gelişim gücü piyasasına dahil olmalarını temin etmek ve mesleksel becerilerini tezyit etmek için geliştirilen mesleksel eğitimler Avrupa standartlarında hem nazari hem de kılgılı kendisine verilecek.

Programlardan yararlanan seçkin bireyin bilcümle yönleriyle hisse senedi hayatına girmeye hazır hale getirilmesi amacıyla katılımcılara mesleksel eğitimlerin birlikte beceri ihya eğitimleri, heveskâr kariyer danışmanlığı ve ruh bilimsel danışmanlık hizmetleri de sağlanacak.

Eğitim Bilimi programlarına katılarak, programları başarıyla tamamlayan kursiyerlerin MYK Mesleksel Ustalık Belgesi ve Europass Şehadetname Eki Belgesi ahiz hakkını elde edeceği mesleksel eğitimlerin böylelikle kursiyerlerin gelişim bulma ve işe künde sürecine de bindi verilecek. Genel afiyet sigortası primleri yahut iş kazası patika hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin ulaşım, aşındırmak kabilinden değişik masrafları de karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak hareket gücünün yetişmesine yardım sağlayacak olan mesleksel eğitim bilimi programları benzeri zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin hisse senedi ve meslek sahibi olmalarına fırsat sağlayacak.

Her tıpkı ilde proje çerçevesinde yapılan ihtiyaç analizine ve mevrut taleplere göre açılacak olan mesleki eğitimlere gelmek isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: