FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, birliğin çalışmalarını değerlendirdi

FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar’ın basın toplantısından detay

Bayraktar’ın açıklamaları

Bayraktar’ın “NUGA” kakaolu fındıklı çikolatayı tanıtması FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, Sakarya’da birliğin çalışmalarını değerlendirdi:

“Şu anda 25 ülkeye dış satım yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada bir ayraç, bu ülkenin ve milletin değeri”

SAKARYA – FİSKOBİRLİK Umumi Heyet Başkanı Lütfi Bayraktar, “Şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada ayrımsız marka, bu ülkenin ve milletin değeri.” dedi.

Bayraktar, Serdivan ilçesinde bir tesiste düzenlediği matbuat toplantısında, 2007 yılından bu yana yürüttüğü riyaset süreci, birliğin yaşadığı güçlükler ve yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara vukuf verdi.

FİSKOBİRLİK’in dünyanın sunu iri fındık yetiştirici birliği olduğunu belirten Bayraktar, “Görevimiz, üreticiden fındığı öndelik fiyatla kabul etmek, aldığı ürünü kıymetlendirmek, kar etmişse eş, engel etmişse zararı sakatlamak. Fındık kadar bir üründe engelleme alımını devletten ayrıksı kimesne yapamaz. Şu anda engelleme alımı olmasa dahi alımı Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bayraktar, fındıkta tekelleşmenin çok çok olduğunu belirterek, “Ihtişam diyor ki, ‘Ey sanayici, benim üreticimi bekâr zannetme. Ben üreticimin yanındayım. Müdahale fiyatını veririm, şayet sen engelleme fiyatının haddinden fazla altına düşersen fındığın topu topu bana sağlık, ben o sezonda sana bir tane fındık vermem. Fabrikanda işleyecek yayın bulamazsın.’ Amma şu anda TMO’ya işaret veren müstahsil mağdur olmuyor belki, TMO alıma girmezse gurur fiyatı henüz dahi düşebilir amma müdahale alımının tanımına makul davranılmadığı amacıyla harcanan para ve emekten parçalanmamış fayda elde edilemiyor.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, ululuk desteği olmadan FİSKOBİRLİK’in kooperatifçilik dışında başka bir aksiyon yapmasının olanaklı olmadığını kaydetti.

Üretim maliyetlerine değinen Bayraktar, şöyle devam etti:

“Fındık alıp kışır satmak hesabına akıbet 5 yılda üretici borçları bittikten sonra karar aldık. Fındığı alıp entegre tesiste işleyip Türkiye ve dünyaya sonuncu işlenmiş kendisine satacağız ki Türk piyasasına, Türkiye’nin dünyadaki fındık piyasasına ve üreticiye katkısı olsun. Hazine desteği olmadan üretici birliğinin müdahale alımı yapabilme imkanı yoktur. FİSKOBİRLİK, yılda 15-20 bin ton fındık alıyor, bu birkaç. Tıpkı ürünü işlenmiş yapıyorsanız o ürünü 6 ay stoklamak zorundasınız. Bu süreçteki finansı birlikte diremek zorundasınız.”

“Şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Bayraktar, işlerini akıllıcasına ve akıllıca yapmaya çalışıp üreticiye mufassal vadeli havari olmaya çalıştıklarını söyledi.

Müstahsil ve FİSKOBİRLİK’in ilişkisini değerlendiren Bayraktar, şöyle konuştu:

“Yetiştirici ve FİSKOBİRLİK benzeri olursa bu işin önüne kimesne geçemez. Tığ borçlarımızı bitirdik. Üreticiye, çiftçiye, bankaya ödeyemeyecek borcumuz kalmadı. Elde ettiğimiz oldukça dirimlik ve güvene dair finansmanlarla işi yürütmeye çalışıyoruz. 20 ana kalemde 120 barkodlu ürünümüz var. Şu anda 25 ülkeye dış satım yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada benzeri bellik, bu ülkenin ve milletin değeri. Dünyada üretimde birinci olduğunuz bir üründe, tüketimde bile bir numara nihai yapıt benzeri bellik olacak. Tığ kakaolu krema markamız NUGA’yı dünyaya satmaya başardığımız anda denk bile piyasa da taharri de bizde olacak.”

Konuşmasının arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayraktar, birliğin ürettiği bazen ürünleri katılımcılara tanıttı.Share: