GİRESUN ICRA VEKILI ARISTOKRAT: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine müteveccih terör saldırısına ilgilendiren, “Bu eylem, Amerika merkezli bire bir eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, DÜRÜST Fırka Giresun İl Başkanlığı’nca planlı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok kebir noktaya geldiğini kaydeden Bakan Soylu, “Geçen hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin yiğitçe mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare de cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde az daha CHP’liler mazi akşam tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın değme eylemi ‘Aman tıpkısı dingildeklik olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun’. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları yerin yedi bitirme dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan bilahare tek gösteri, onun bile arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu dahi söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli bire bir eylemdir” diyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden geçmiş akşam saat 20.00 itibarıyla mecmu 12-13 saat paramotorla paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bire bir yere indiler, sabah saat 10.00’a akıllıcasına. Ondan sonraları akşama kadar orada kaldılar ve oradan naşir sonra birilerinin arabalarına binerek alışılagelen vatandaşların, onlar üstelik insanlık namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler. Ego 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika marifetiyle bizden ayrımsız madde istendi. Güvenlik Umumi Müdürlüğü’müzden ve duyum birimlerimizden ‘Şu eylem yapan silahların sekans numaralarını sizden istiyoruz’. Illet istediler? Bizim arkadaşlarımız birlikte onlara haddinden fazla güzel tıpkısı yanıt verdi, istihbarat teşkilatımız. ‘Siz önce önceki PKK’ya gönderdiğiniz silahların sekans numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz’ diye” dedi.

Icra Vekili Soylu, karşılarında kökü dışarıda ana muhalefet partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi strateji etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizgilik, onların başına bela olacak. Teröristi fazla bire bir yerde aramalarına lüzumlu namevcut. Meclis’te lahzada yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, terörist çalmak üzere. Onlara topluluk çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara halk çırpanlar, tabii kim bu milletten zaruri cevabı alacaklardır. Seçkin bu arada alacaklardır. Görüngü oldu, ‘İlk önceki DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, ayrımsız avrat polis cinnet geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya türap iliştirmek istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırmaların ardından benzeri kıymetlendirme ortaya koyduk, ondan sonra şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan anca boşanmak kıytırık benzeri hisse senedi değildir” diyerek konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve yıldırı örgütlerinin sülale ayından itibaren mecmu 126 gösteri yapmak istediklerini belirten Nazır Aristokrat, “Bunların elden 13’ü etkili bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kadar jandarmadan polisimize kadar savunma sanayimizden MİT’e kadar cumhuriyet tarihinin sunma etkili, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaş ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki terörist sayısı bazen zamanlar on binler oldu, demincek 120’nin altına düştü. Biz cumhuriyetin birinci asrını bütünler milletiz. Demincek ikinci asrına hayatımız cevaz ederse terörle savaşım bire bir günce aynı hareket değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, bağımsız ve zihayat bire bir mevki olmasın, kalkınan bire bir devlet olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun yiğit aynı şehirdir, bu kahraman şehre mezuniyet vermek istiyorum” diyen Icra Vekili Soylu,

“Zaman Türkiye’de kırsalda terör örgütü az daha tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çokça yıllar sonraları tertemiz, Kars’ta aynı biricik yıldırıcı yok. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum arı sili. Amonaslar, karşısı anında Afrin olmasına karşın çarçabuk Suriye olmasına karşın arı sili. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Ağrı tertemiz olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Nazır Aristokrat, konuşmasının ardından TBMM’nin açılışına gelmek amacıyla Ankara’ya gitti.

Share: