Gülizar Biçer Karaca: “Uğraş Fail Avrat Bayağı Bu İktidar İçin Haddinden Fazla Şişman Riziko”

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Esmer, iktidarın kadına müteveccih politikalarını eleştirerek “Uğraş eden eş aşağılık bu kuvvet için çokça şişman risk… Gidişleri aslında kadınların elinden olacak. Acep kadınları hangi büyüklüğünde eve hapsedebiliriz ne büyüklüğünde haklarından mahrum bırakabiliriz bile tığ gidişimizi erteleyebiliriz diye düşünüyorlar” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, FOX TV Çalar Saat programında; 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Şiddete Alın Savaş ve Dayanışma Haset kapsamında değerlendirmelerde bulundu. “Bugünü kutlamıyoruz. Zaman 25 Son Teşrin farkındalık haset” diyen Biçer Yağız, şöyle konuştu:

“Kutlamıyoruz çünkü bugünün mazmun ve önemi ayrımsız anma haset kendisine esasen şiddetle uğraş haset. Şiddete uğramış kadınların ve eş cinayetlerinde kaybettiğimiz kadınlarımız için de bugün hem tıpkı mücadele hem dahi yâd haset diyelim. Çünkü zaman kutlanacak bir dönem değil amma ne zaman kutlayacağız? Bu ülkede, bu dünyada bir yegâne kadının bile eş olduğu amacıyla şiddete maruz kalmadığı, avrat olduğu için katledilmediği öldürülmediği günler geldiğinde bugünü bütün birlikte kutlayacağız.”

“GİDİŞLERİ ASLINDA KADINLARIN ELİNDEN OLACAK”

Hükümetin kadına bakış açısının budaklı olduğunu tamlayan Kara, şunları söyledi:

“Savaşım fail avrat beribenzer bu iktidar için çok büyük riziko. Koltuklarının kadınların elinden gideceğini, o bulundukları makamların kadınların gücüyle sona erdirileceğini aslında biliyorlar. Ne dedi tıpkısı YANLIŞSIZ Partili siyasi? ‘Kadınlar çalıştığı amacıyla avarelik haddinden fazla artıyor’ dedi. Yani işsizliğin de sorumluluğunu, yükümlülüğünü tıpkısı toplumsal izzet zat üzerine almalıdır. Içtimai izzet istihdam yaratmak zorundadır. Heybet istihdam yaratır, vatandaş meşgul. Amma bulunmayan. Bunlar temas suçu başkalarına her eksiği temas yanlışı yapamadıkları, beceremedikleri seçme hususu birilerine yükledikleri için işsizliğin sebebini de kadınlara yüklediler. Hatırlayalım, bu talih hakeza siyasetçileri gördü. O nedenle bittabi korkuyorlar. Gidişleri gerçekte kadınların elinden olacak. Acaba kadınları hangi büyüklüğünde eve hapsedebiliriz ne büyüklüğünde haklarından yoksun bırakabiliriz üstelik biz gidişimizi erteleyebiliriz diye niteleyerek düşünüyorlar. Çokça bereketli geziyorum. Çok yerde kadınlarla birlikte oluyorum. Amele kadınlarla, aylak kadınlarla, annelerle, eş kadınlarıyla temas kesimden kadınlarla kadınlar çokça azimli süfli diyorlar kim biz böyle ayrımsız yaşantıyı böyle ayrımsız yoksulluğu laik görenlerden tığ bu öğün adisyon soracağız diyorlar. O yüzden beyhude çaba sarfetmesinler gidişleri kadınların elinden olacak.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği diye bire bir topluluk var. Bu topluluk, dünyada 36 ülkeye ilgili icraat yapmış. Şimdi oradaki zinde dirim hakkında Türkiye 27. sırada. Yani kadınların evet de bireylerin dimdik yaşamı 27. tam. Yetişek karşı en üst sıradayız, 36. sıradayız. Iş hakkı, 36. sıradayız. İyi ve tam hayat karşı 34. sıradayız. Bugün kadına çapkın savaş günü şiddetsiz yaşam üzerine 32. sıradayız. Yani bu kuvvet ekonomiyi yönetemiyor. Bu kudret süfli türe iyice ayrımsız göz açısından yoksun. Ülke kaynaklarını adaletli dağıtmıyor.”

Share: