Huzursuz eden susuzluk uyarısı: “Bu veriler, 58 günlük bire bir su kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

Karmakarışık eden yağışsızlık uyarısı: “Bu veriler, 58 günlük bir akarsu kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

KOÜ Mekân Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli:

“Bu veriler, 58 günce aynı su kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz”

KOCAELİ – Yağışların azalması ve akarsu kullanımının artmasıyla gelişigüzel dünya gündeminde yağışsızlık bile vadi almaya başladı. KOÜ Kasaba Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli, Kocaeli’de içmece suyu namına makbul barajlarda yağışların azalmasıyla gelişigüzel akarsu sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirterek, “Bu veriler, 58 günce tıpkısı akarsu kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz ancak ileriki yıllarda nüfusun artışıyla ve bu şekilde yağışsızlık devam ederse su temini ve yönetimi üzerine, evcil yönetimlerin hasis aynı şekilde planlamalar yapması ve bu konuda projeler, çalışmalar yapması gerekmektedir” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Belde Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Iye, Kocaeli’nin ara sıra ilçelerinde içme suyu kaynağı yerine beğenilen barajların Yuvacık ve Namazgah olduğunu belirterek, Dilovası, Gebze, Darıca ve Çayırova’üstelik ise Denizli ile Cumaköy göletlerinin kullanıldığını rapor etti. 11 Teşrinisani 2022 tarihinde Yuvacık Barajı’ndaki doluluk oranının yüzdelik 21, Namazgah Barajı’ndaki oranın yüzdelik 47, Denizli ve Cumaköy göletlerinin doluluk oranının yüzdelik 86 yerine kaydedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Ege, Sapanca Gölü’ndeki akarsu miktarının bile aynı cirim azalarak, 31,28 metre düzeyine indiğini kaydetti.

“Bu veriler, 58 günce aynı su kapasitemiz olduğunu göstermektedir”

Prof. Dr. Ege, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu doluluk oranlarıyla bütün içmece suyu kaynağımız 28 milyon metreküp olmuştur. TÜİK verilerine baktığımız devir Kocaeli’bile belediyeler aracılığıyla içme ve istimal suyu şebekesine çekilen adam başı günlük ortalama akarsu miktarı 236 litre olarak hesaplanmıştır. Kocaeli’nin nüfusu kısaca 2 milyon kendisine verilmektedir. Bu veriler, 58 günlük tıpkı akarsu kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz ancak ileriki yıllarda nüfusun artışıyla ve bu şekilde yağışsızlık devam ederse akarsu temini ve yönetimi üzerine evcil yönetimlerin mıhsıçtı benzeri şekilde planlamalar yapması ve bu konuda projeler, çalışmalar yapması gerekmektedir”

“Betonlaşmanın önlenmesi gerekir”

Akarsu kaynaklarının azalmamasına ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Sevil Ege, “Tabii faktörlere karşı yapabileceklerimiz kapalı olsa üstelik insancasına faktörlere alın şunları söyleyebiliriz; mevcut su kaynaklarının maksimum verimle kullanılması ve su israfının önlenmesi, betonlaşmanın önlenmesi, havadaki nemi artırabilecek ağaçlık alanların artırılması, çıkma suların ileri düzeyde arıtılarak yeniden kullanılabilmesi, doğaya kötülük verecek gazların atmosfere salınımının önlenmesi” diyerek konuştu.

” Türkiye’nin 2040 yılına kadar su sıkıntısı çekmesi beklenen”

Dünya Kaynakları Enstitüsü vasıtasıyla yapılan araştırmada tamlık ülkelerin 2040 yılında akarsu sıkıntısı çekeceğinin öngörüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Sevil Iye, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’bile bu su sıkıntısı çekici ülkeler beyninde yer almakta ve bu 2040 yılına büyüklüğünde akarsu sıkıntısı çekmesi muhtemel. Bunun amacıyla neler yapabiliriz. Bu konuda yeryüzü yüce faktörlerden birisi, tarımsal kuraklığın etkisini kesmek için değişik sulama sistemleri uygulamamız gerekiyor. Burada artık basınçlı sulama, yağmurlama, damlama, sistemlerine geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca kuraklığa alın dayanıklı enva geliştirerek, bu türlerin ekimini yaygınlaştırmak ve toprağın su terviç kapasitesini arttırmak üzere toprakta örgensel özellik birikimini artırmamız gerekiyor”

“adam başına sakıt yıllık akarsu miktarımız bin 338 metreküp namına verilmektedir”

Yemeden Içmeden Kocaeli’birlikte değil, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da birlikte barajların doluluk oranı ve su sıkıntısına ilişik mütenevvi haberlerin yapıldığını söyleyen Sevil Iye, “Şu zaman Türkiye nüfusumuz tahminî 84 milyondur. adam başı düşen yıllık su miktarımız bin 338 metreküp olarak verilmektedir. Bu nüfusun artması ile su sıkıntımızın ve kuraklığın olması, yağışların olmaması kuraklığın artmasına hastalık olacaktır. Tüketim sularının yüzdelik 80’lik kısmı atılan su olarak şebeke şebekesine verilmektedir. Arıtma sonrası nazik bir kısmı müşteri ortama rahatlama edilmektedir. Su kıtlığı zihayat ülkelerde bile hele musaffa suların doğacak arıtım teknolojileri ile yeniden arıtılımı ve bunların baştan isabet akarsu kendisine kullanımı öneriliyor. Kocaeli’birlikte tesislerimizin çoğu atılan suları ileri rafinaj

Share: