DTO Başkanı Erdoğan demiryolu taşımacılığı sorununa el attı

Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu Çevrim Sözcüsü ve Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Gaye Erdoğan, demiryolundaki abra taşımacılığıyla ilişik işleyiş, altyapıdaki son uzanım, aksaklıklar ve beklentilerle ilişik Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) müdürleri ile danışma toplantısı gerçekleştirdi.

DTO hizmet binasında planlı müracaat toplantısında Denizli Endüstri Odası (DSO) Başkanı Sahih Kasapoğlu, Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Tevhit Sanayi Bölgesi (DOSB) Müdürü Ahmet Taş ve ilgili sektörlerin temsilcileri tıpkısı araya geldi. Toplantının açış konuşmasını eden Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erdoğan, mevcut durumla ilgilendiren katılımcıları mufassal bilgilendirdi.

Başkan Erdoğan, “Platformumuzdan gelen rica üstüne bugün ele alacağımız laf için etraflı benzeri mücahede yürüttük. Bazen görüşmelerimiz ve temaslarımız oldu. Bu kaynaklardan edindiğim bilgiyi kısaca sizinle de paylaşmak isterim. Denizli- İzmir arasında artan demiryolundaki taşımada, dizel yakıtla etkin lokomotifler kullanılmaktadır. Bu lokomotiflerin tüketimi 8 litre/km civarında olduğundan, 500 ton altındaki yükler kullanıcı açısından karlı olarak taşınamamaktadır. Değme devir tıpkı sefer fail trenimiz, 26 vagonda 52 taşımalık nakil kapasitesine sahiptir. Kendisini konuşu adına amorti etmiş olan vagonlar, sıklıkla arıza çıkarabilmekte ve hizmet onarımları oranla tafsilatlı sürmektedir. Burada transfer kısıtı ise Ortaklar Selçuk mevkinde bulunan Çamlıktepe’deki rampadan kaynaklanmaktadır. Burası olmasa 140-150 taşımalık ile 2400 titrem/kez yüke kadar çıkılması mümkündür. Selçuk sonrasında İzban ile nakil yapılabilirken Denizli’den o noktaya büyüklüğünde ancak tek taraflı hatla gidilebilmektedir. Demiryolu ile taşımada antrparantez yemeden içmeden trenle taşımanın değil peş kayran maliyetlerinin birlikte dikkate alınması gerekmektedir. Burada karayolu taşımasında mergup miftah, yakıt ve taşıtçı maliyetlerinin birlikte elleçleme makinesi kullanımı bile hesaba katılmalıdır. Bu da bu hattı kullanan üyelerimizin maliyetini artırıyor. Biz bile bunu azaltmanın ve şartları iyileştirmenin yollarını arıyoruz” diyerek konuştu.

Başbuğ Erdoğan, verimliliği artırmaya yönelik önerilerini açıkladı

DTO Başkanı Erdoğan, demiryolu taşımacılığında verimliliğin artırılabilmesi amacıyla ara sıra önerilerde bile bulundu. Komutan Erdoğan, “Tek Yönlü hattın koşa yönlüye dönüştürülmesi ve yol sayısının artırılması, dizel lokomotiflerin elektrifikasyonu ile hattın dolu elektrikli tren eliyle maliyetlerinin düşürülmesi, sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanması, Şürekâ Selçuk mevkinde kâin Çamlıktepe’deki rampanın tünelle aşılması ve bu şekilde yolun 10 km kısaltılması ile denge miktarının da artırılabilmesi, antrparantez Torbalı Kemalpaşa arasında bypass ile İzban’ın aşılması gerekmektedir. Üst alan maliyetlerinin aşılamaması sebebiyle, Kaklık Geri Hizmet Merkezi’nin elden doğumuzdaki Mersin Ağacı, Kahramanmaraş kabil illerle ve Ilımlı Asya ile Ortadoğu ülkeleriyle yapılan ticarette alelhusus da hammadde ithalatında yarar sağlayabileceğini düşünmekteyiz” dedi. – DENİZLİ

Share: