İzmir merkezli 10 ilde dolandırıcılık operasyonunda 17 sevimli yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde, “envestisman danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptıkları belirlenen ve 16 Eylül’dahi İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle akım ettiği belirlenen 17 meşkûk gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Eylül’da düzenlenen “nitelikli ayyarlık” operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin ifadeleri ve şüphelilerden ele geçirilen sayısal materyallerin incelemesi sonucu zanlılarla birlikte debi fail 20 güç daha belirlendi.

İzmir Siber Suçlarla Savaş Ofis Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Mersin Ağacı, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’deki adreslere eş zamanlı baskınlarda 17 şüpheliyi yakaladı.

Zanlıların, 15’i İzmir’dahi tevessül etmek amacıyla 121 kişiyi kısaca 2 milyon liralık dolandırdığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemi sürüyor.

Operasyonun geçmişi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı “nitelikli dolandırıcılık” soruşturması kapsamında Siber Suçlarla Uğraş Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’da 16 Eylül’de eş anlı hâkim düzenlemiş, operasyonlarda 19 gönül gözaltına alınmıştı.

“Envestisman danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptığı öne sürülen şüphelilerin, ele geçirdikleri sosyal medya hesaplarından borsa yatırımlarına ait paylaşımlarda bulundukları ve bu yolla kendileriyle kontak kuranlardan idrak vadederek mülk topladıkları belirtilmişti.

Şüphelilerin kurdukları sistemde servet kazanmış gibi gösterdikleri kişilerden ayrıca “kazanç” ve “dosya masrafı” adı altında da para aldıkları bile tayin edilmişti.

Zanlıların mağdurlara yürek ilkah etmek amacıyla üstünde Doğruluk Bakanlığının resmi alım logosu ve sitesine ilgilendiren görüntülük resminin bulunduğu mütenevvi doküman ve fotoğraflar gönderdikleri birlikte ortaya çıkmıştı.

Şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı.

Share: