Elma büyüklüğündeki cevizler görenleri şaşırtıyor

Elma büyüklüğündeki cevizler görenleri şaşırtıyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yetiştirilen elma büyüklüğündeki cevizler, görenleri şaşırtıyor.

Adilcevaz ilçesinde koz hasadı başladı. Ayrıksı cevizlere bakılırsa antagonist, aroması ve büyüklüğü ile Türkiye’nin genişlik mebzul cevizlerinden olan ve sertifikalı üretimi ile de adından söz ettiren Adilcevaz cevizi, büyüklüğüyle görenleri şaşırtıyor.

İlçede hararetli Mehmet Akkoyun isimli üretici, tahminî 2 bin rakımda ürettiği ve tescillediği ‘Kazankaya’ ve ‘Adilcevaz-13’ cevizlerinden sonraları elma kadar ceviz üretti. Aut yeşil kabuğu ile beraber elma büyüklüğünde olan cevizi yaygınlaştırmak ve çoğaltmak için gen bahçesi kuracağını ifade fail Akkoyun, “Ağaç üretimlerimizi hele tescilli olan ‘Kazankaya’ ve ‘Adilcevaz-13’ çeşitlerinden yapıyoruz. Bin 817 rakımda istihsal yapıyoruz. Bu rakımda yaptığımız çeşitlerde şu anne kadar ayrımsız kalın yaşamadık. Başka çeşitlere bakarak ürün gramı olarak henüz şişman. Tanesi 20 ve 25 gram üstünde çalıştığımız cevizlerimiz dahi var. Adilcevaz cevizinin arz balaban özelliği, kişi kendini dölleyip, tozlayan tıpkısı tuhaf olup ayrıca dölleyici bire bir ağaç dikmenize gerek kalmıyor” dedi.

Türkiye’nin değme tarafına ceviz fidanı gönderdiklerini belirten Akkoyun, “Gönderdiğimiz herhangi bir yerde bile güzel sonuçlar alıyoruz. Adilcevaz’da, genelde tohumdan üretim olduğu için çok evire çevire enva ortaya çıkıyor. Bu sunturlu çeşitlerin üretimini yapıp, aşılı fidana çevirip sertifikalandırabiliyoruz. Kullanılmamış kuracağımız jen bahçesinde, yeşil kabuğu ile alay malay elma büyüklüğünde olan eskimemiş koz türümüzün üretimini çoğaltacağız. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Üretimini yaptığımız bu yeni asıl cevizimizi de Türkiye’nin gelişigüzel tarafına gönderip bostan kuracağız” ifadelerini kullandı.

Share: