Katar kazasında ayağını kaybeden topçu Eren, Ampute Taze Milli Takımı’na seçildi

Amasya’birlikte lokomotifin çarpması sonucu sağ ayağı kesilen, henüz bilahare protez bukanak takılan 15 yaşındaki topçu Eren Bulut, Ampute Tüvana Milli Takımı’na seçildi.

Kurşunlu Mahallesi’nde 14 Ocak’ta rayların bulunduğu alandan karşıya geçmeye çalışırken lokomotifin çarpması sonucu yaralanan ve ameliyatla sağlıklı ayağı diz altından kesilen Amasya İl Hususi İdare Spor Kulübü oyuncusu Aziz Endişe, Ankara’dahi özel tıpkısı ortopedi merkezinde takılan takma bacakla eskimemiş benzeri hayata girişim attı.

Protez bacağıyla idman yapmaya başlayan ve Ampute Milli Takımı’na iltihak hayali kuran Muazzez’in isteği cins oldu.

Ankara’daki ara sıra ampute takımların tekliflerini de değerlendiren Muazzez Endişe, antrenmanlarına mesafe vermeden devam ediyor. Günde 2 saat mesai eden Endişe, koşu, parkur ve bacak tenisi ile antrenmanını tamamlıyor.

Ermiş Keder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 ay önceki şimendifer kazası geçirdiğini, öncesinde futbol oynarken hedefleri bulunduğunu söyledi.

Protez kıç takıldıktan sonradan Ampute futbolla tanıştığını anlatan Aziz, “Ampute futbolda bereket kaydettim. Bu ayın 27’sinde Dinç Milli Mızıka kampı var, oraya çağırma edildim. Gürcistan’bile Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonunun yaptığı bire bir etkinliğe katıldım. Orada etkinlikler sonucunda Tüvana Milli Takımına çağrıldım. Çok mutluyum. Sıradaki hedefim Ampute A Milli Takımı.” ifadelerini kullandı.

“Kulüplerden gelen teklifleri değerlendiriyor”

Antrenörü Rasim Tufanoğlu ise kaza sürecinde Eren’e destek olan herkese teşekkürname ederek, “Eren amacıyla Ampute Milli Topluluk hedefti. Ampute Milli Takıma gidebilmesi amacıyla de Aziz’in iyileşmesi gerekiyordu.” dedi.

Eren Keder’un iyileşmesinin peşi sıra gösterdiği başarıdan âlem Aksaray’da yapılacak milli mızıka kampına çağrıldığını belirten Tufanoğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah orada bile sunturlu aynı sonuç alır. bu arada kulüplerden da teklifler var. Kulüplerden gelen teklifleri değerlendiriyor. Ankara’daki kulüpler bunlar. Okulu, kaydı oraya alınacak. Şu anda o aşamada. İnşallah Muazzez, Amasya’mızın yüzü olacak, Amasya’mızın ismini seçkin yerde tanıtacak. Sunturlu bire bir sonuç elde edeceğiz.”

Share: