Kılıçdaroğlu: Kırat Korumalı Yatırım, bomba değil, atom bombası

Sedir’in tatile girmesinin peşi sıra herhangi bir salı günü ayrımsız ilde kadro toplantısı yapmayı kararlaştıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu hafta Edirne’üstelik konuştu.

KKM (Kur Korumalı Mevduat Hesabı) sistemini ‘ekonominin kalbine yerleştirilmiş bomba’ olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu bu hesaplarıyla sağlık elde edenlere seslendi.

Uzmanların ‘Seviye korumalı mevduat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır’ sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bomba değil atom bombası… Kırat korumalı tevdiat sahiplerine, yani tıpkı apaz kişiye sesleniyorum” dedi ve şunları söyledi:

“Bizim iktidarımızda hemen ve yemeden içmeden faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falanca bulunmayan. Türkiye koloni bire bir büyüklük değil, birilerinin sömürge alanı bile değil”

Kılıçdaroğlu ayrıca konuşmasında şu ifadelere meydan verdi:

“Cenabıhak şans porte, kudret olursak, Kavim İttifakı olarak havadan para kazandım, masaya oturayım, elimde viski, kadehi, parayı yatırayım, bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi verilmiş, ürem garantisi verilmiş, kar garantisi bırakılmış. Aynı de muvaffakiyetsiz vergisiz. E ben bunlara müsaade vermem. Kimesne kusura bakmasın.

Cebin teri mi döktün kardeşim? Yok. Otur oraya, keyfine bak. Paranı aksakal.. Oradan getiri geliri elde ten. Da dolar garantisi olsun. Birlikte elde ettiğim faizden antrparantez idrak ödeme. E tamam çiftçinin günahı hangi? Esnafın günahı hangi? Sanayicinin günahı hangi? Bunlar çalışıyorlar.. Riski üstleniyorlar. Diğer adamın tek riski namevcut. On Paralık amma. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım, bu millete vereceğim. Hiç endişeniz olmasın.”

NE OLMUŞTU?

Fasıla ayında yaşanan seviye krizinin peşi sıra hükümet düzem korumalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve beklenir kırat zararının Kaynak aracılığı ile karşılanmasına ait düzenleme getirmişti.

Kırat korumalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 mahiye vadelerle açılabiliyor.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın haziran kocaoğlan bütçe verilerini açıklamasıyla Düzem Korumalı Tevdiat’ın (KKM) de bütçeye maliyetinin toplamda 37,2 milyar TL olduğu ortaya çıkmıştı.

Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen miktar haziranda 16,1 milyar TL olurken mayısta bu nicelik 4 bilyon TL adına gerçekleşmişti. Dört ayda bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar ise 37,2 milyar TL oldu.

KKM ve katılma hesaplarında biriken miktar arttı

 

Şirketlerin KKM hesaplarında idraksiz dolaşma zamanı: 87 milyarlık ödeme

 

Kılıçdaroğlu: “Günebakan fiyatı sunu az 16 TL olmalı”

 

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz amacıyla gündeme aldılar

 

bununla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu’nun haftalık bülteninde meydan düzlük bilgilere bakarak kur korumalı TL tevdiat ve iltihak hesaplarının önceki hafta 1 trilyon 101,3 milyar TL’den 1 trilyon 133,8 bilyon TL’ye çıktığı belirtildi.

Share: