Kilis ekonomi haberi: Kilis’te zeytinde erken hasat dönemi

– Kilis’te zeytinde er hasat dönemi

Her sene çoğunlukla sofralık yerine toplanan zeytin, bu sene antipatik sıkım zeytinyağının daha aşkın mal etmesi dolayısıyla 1 kamer erken toplanıyor

KİLİS – Kilis’te zeytin üreticileri, soğuk sıkım zeytinyağının 70-75 TL’den almaç bulması dolayısıyla hasada kısaca 1 ay er başlandı.

Türkiye’de mefret ayrımsız zeytincilik merkezi olan Kilis’te kâh üreticilerin toplan zeytinleri soğuk sıkım yaparak kilosunu 70-75 TL’den satması zımnında zeytinde hasat dönemi bu sene er başladı.

Kilis’te eski yıllarda Kasım ayının ortasında sofralık zeytin üzere hasada başlayan üreticiler bu yıl ise itici sıkım zeytinyağı için Teşrinievvel ayında ürünleri toplamaya başladı.

Toplanan zeytinler soğuk sıkım yapıyor

Çiftçinin topladığı zeytinler ise sadece itici sıkım yapan fabrika ile tesislere götürülerek zeytinyağına dönüştürülüyor. Itici sıkım zeytinyağının litresinin şu anda 70-75 TL ortada azrail bulduğunu belirten zeytin üreticisi Süleyman Mercimek, “Bu yıl faziletli rekolte bekliyoruz. Zeytinde ilk etapta erken hasat itici sıkım yapılmaktadır. Norma zeytin hasadına önümüzdeki ay başlanacak. Soğuk sıkım zeytin antagonist, Ilkgüz- Ekim ayında daha olağanlaşmamış zeytin tanelerinden elde ediliyor. Meyvemsi aroması faziletkâr, derbent yakıcılığı çok, hamız oranı düşüktür. Antipatik sıkım yapıldığı amacıyla içerisindeki mineral değerler yüksektir. Polifenoller değerleri yüksektir. Soğuk sıkım zeytin yağları alelumum Avrupa Birliği ülkelerine gönderiliyor. Avrupa ülkelerine 90-100 liraya gitmektedir” dedi.

Share: