Kırklareli’nde “Türk Kırmızısı Kamer Beyazı” defilesi gerçekleştirildi

Kırklareli’nde 14. Plato, Artağanlık, Artağanlık, Hasat ve Güz Şenlikleri kapsamında “Türk Kırmızısı Ay Beyazı” temalı defile yapıldı.

Olgunlaşma Enstitüsü vasıtasıyla orijinaline mecbur kalınarak al ve beyaz zehir renklerden hazırlanan 24 geleneksel avrat kıyafeti Yayla Meydanı’nda izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 1 saat süren defilenin arkası sıra dans gösterisi gerçekleştirildi.

Defileyi Kırklareli Ilbay Yardımcısı Elif Sevgili Tuncer, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu, Site Konseyi Başkanı Mısır Yasemini Ertaş ile çok sayıda vatandaş izledi.

Kırklareli Tekemmül Enstitüsü Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, defilenin ardından AA muhabirine, Türk kırmızısını tanıtmak için sıkıntılı içi ve yetersiz dışında tıpkı çokça etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Türk kırmızısı ile bir nice dizayn yaptıklarını belirten Özefsun, 2010 yılında bu rengin patentini aldıklarını kaydetti.

Bu çeşit değerlere ehil çıkılması gerektiğini vurgulayan Özefsun, “Şöyle ki sahiplenilmeyen değerlerimiz, sahipleniliyor ayrıksı ülkeler tarafından. Bu değerimiz da 250 yıl önceki Türkiye’den kaçırıldı. Tığ ancak 2010 yılında bu değerimize cemaat çıktık. Bu mehabetli aynı hizmettir.” diye niteleyerek konuştu.Share: