Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Okuma Yarışması’nın Türkiye finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla düzenlenen 18. Koca Ilmek Görevlileri Kur’an-ı Cömert’i Domuzuna Okuma Yarışması’nın finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Mushafları İnceleme ve Okuma Yerleşmiş Başkanlığınca, Galebe Mahallesi’ndeki Salih-Muhlise Edvar Camisi’nde yapılan yarışmaya 9 kült görevlisi katıldı.

Kur’an-ı Cömert tilaveti ile başlayan yarışmanın jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Yerleşmiş Üyesi Osman İyişenyürek, İl Müftüsü İbrahim Halil Çipo, Davut Kaya, İbrahim Noğman ve Salih Akyüz yaptı.

Yarışmada Erzurum’dan Belgit Bozkurt bir numara, Trabzon’dan Muhammed Saka ikinci, Kastamonu’dan Esat Tuna üçüncü oldu.

Dereceye giren kült görevlilerine törenle hediyeleri sunma edildi.

Ödül töreninde konuşan Vali Vekili Hasan Taş, “Kur’an-ı Selek’i ve Allah’ın resulünün sünnetini hayatımızın merkezine devamlı yerleştirmemiz lazım. Bizlerin ve insanlığın kurtuluşu ancak Kur’an-ı Semih’i izlem ettikleri zaman olur. Bu yarışmaların bildirme güzelini ilimizde düzenledik. Emeğin geçenlere teşekkür ederiz.” dedi.

İl Müftüsü Demir ise caminin ağız ağıza dolmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Yarışmada birinciler arasından birinciyi seçtiklerini anlatan Çıpa, “Ülkemizin 10 bölgesinde yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Hele yarışmanın finalini Alparslan’ın diyarı, İslam’ın, Anadolu’nun kapılarının açıldığı bu sunturlu şehirde düzenlediği amacıyla ayrıca teşekkürname ederim. Özellikle yaz Kur’an kurslarının bitmeme etmesi gerekmektedir. Geleceğimizin hafızları, okuyucuları, mihrapta, minberde fethetmek istediğimiz küçücük yavrularımız arasında ayrımsız yarış yaptık. Yarışmalarda muvaffakiyetli olan çocuklarımızı ödüllendirdik. Bu yarışmaların sunu adamakıllı misyonu Kur’an’ı sevdirmek.” diyerek konuştu.

Yarışmada bir numara olan Bozkurt ise haddinden fazla mutlu olduğunu ve duyar anlar yaşadığını belirtti.

Programa Şehremaneti Başbuğ Vekili Muhterem Bozkurt, Alparslan Üniversitesi Rektör Vekili Yaşar Karadağ, çalım müdürleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.Share: