Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Umumi Heyet Başkanı Sevgili Küçükkayalar aracılığıyla 15 Orak Ayı El Erki Meydanı’nda okunan açıklamada, depremi değil ama afeti önlemenin tür olduğu belirtildi.

Bunun için öncelikli yerine yapıların mesleksel derinliği olan komple, efdal ve etik anlayışı faziletli insanlar aracılığıyla mühendislik bilimine uygun kendisine tasarlanması ve üretilmesinin sağlanmasının hedeflenmesi, ayrıca standartlara uygun malzemeler kullanılarak faal bire bir denetim mekanizmasının uygulanması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Marmara Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti ve bizlerin yapacak çokça işi var. Depreme dayanıklı yapı üretiminin asıl unsuru inşaat mühendisleridir. Bu nedenle inşaat mühendisleri ferah olgun tam ustalık elemanlar olmalıdır. Öncelikle ihtiyaç iyice terbiye sistemine geçilmelidir. İşe geçmiş adına 1938 yılında yürürlüğe giren 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık ünlü yasanın güncellenmesi ve günümüz ihtiyaçlarına uygun iz alanımızla ilgili yerine bire bir patika yasası ve bununla beraber mükemmel mühendislik yasası çıkarılması ile başlanmalıdır. Kentsel transformasyon parsel bazında değil kent planlarının bir parçası namına ele alınmalıdır. Ilmî bilgelik ve site planlaması kapsamında ve ihtiyaç iyice yapılar yapılmalıdır.”??????????????

Share: