Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Şehit torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan mevrut yüzlerce Giresunlu, Sakarya Meydan Muharebesinde 42. Fahri Giresun Kortej komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanında martir olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin farklı yerlerinden mevrut Giresunlular şehit dedelerinin bulunduğu Tembel’da buluştu. Milli Mücadelede Son Kermen olan Tembel şayet geçilseydi antagonist orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta gönüllü yerine alayında mevcut askerlerle Haymanaya mevrut Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan gibi kahramanlar sebebiyle antagonist saldırısı kalın kafalı püskürtüldü.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde düzenlenen anma programına, Haymana Kaymakamı Muhammed Yavuz, DOĞRU fırka Ankara Saylav Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört yıl sonra belirleme edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte planlı programda duygu komple anlar yaşandı. Anma Programı yapılan tören düzeni konuşmalarının arkası sıra şehitlerimiz amacıyla Kur’an-ı Koçak Tilaveti, dualar ve yararlı yemeği ile akıbet buldu.

Daha sonraları protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Yer Muharebesini adeta yeniden hissettiren görüntüler bulunmakta. Cidal döneminden küsurat mermiler ve silahların beraberinde farklı simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler kâin müze, Giresun’dan ve yurdun dört bir yanından gelen misafirler marifetiyle izlendi.Share: