Bursa’nın 155 almanak döner kebabı tescille geleceğe taşınıyor

Bursa gastronomisinin tıpkı asrı aşan lezzetlerinden döner sermaye kebabının, kestirmece 3 kamer geçmiş yapılan coğrafi meni tescili yardımıyla, standardı faziletkâr tıpkısı şekilde tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor.

Bursa döner kebabı, Mehmet oğlu İskender Görgülü aracılığıyla 1867 yılında o tarihe büyüklüğünde yere koşut biçimde pişirilen kuzu çevirmenin yalman mutasavver korluk karşısında kambur ateşte pişirilmesiyle ortaya çıktı.

Sinirlerinden ve yağlarından arındırılan döner kebap eti, antlaşma ortamında müşterilerden mevrut isteklerle beraber tercihen domates sosu, kızartılmış sadeyağ, közlenmiş biber ve kıyılmış pide parçalarıyla zenginleştirilerek bugünlere geldi.

Bugün ustaları yoluyla çeşitli isimlerle sürdürülen damak tadının, Bursa Tecim ve Uran Odasının (BTSO) başvurusu üzerine Türk Berat ve Işaret Kurumunca (TÜRKPATENT) güzeşte haziranda “Bursa döner kebabı” adıyla coğrafi belen tescili yapıldı.

“Vücut marine edilmez, vakit kaybetmeden dinlendirilir”

BTSO 46. Yarkurul Üyesi ve İskender Mevla’nin 3. batın torunu İskender İskenderoğlu, AA muhabirine, Bursa döner kebabının 155 yıllık geçmişiyle Türk mutfağına damgasını vurduğunu söyledi.

Kebabın sırrının, koşullar ne olursa olsun ham maddesinin kalitesinden vazgeçilmemesi olduğunu belirten İskenderoğlu, alelhusus vücut ve tereyağının kalitesinin, seçilen ayrıksı malzemelerin nitelikli olması gerektiğini vurguladı.

Her işin ayrımsız zanaatının olduğunu dile getiren İskenderoğlu şöyle devam etti:

“Dizge bunu yapamaz. Coğrafi meni alınırken fasıl temsilcilerimizle, bu işi eden müesseselerle Bursa döner sermaye kebabının elbette olması gerektiği ile ilişkin benzeri ilaç çıkarıldı. Söz Gelişi kullanılan ten tek devir marine edilmez, hoppadak dinlendirilir. Bahar kullanılmaz ve tercihen meşe kömürü ile esas ateşte pişirilir. Bursa döner sermaye kebabını bihakkın üreten, coğrafi meni kriterlerine doğrusu uyan firmalar var. Şu an coğrafi işaretin alınmasına ön kadem olan BTSO’ya bu müesseseler gidip tıpkısı taahhüt imzalıyorlar; ‘Biz bu coğrafi işaretin tamam kriterlerine kelimesi kelimesine uyacağız ve denetime açığız.’ anlamına geliyor. Sadece BTSO değil Tarım ve Orman Bakanlığı ile Valiliğe dahi kapalı. Henüz sonra da coğrafi belen amblemlerini restoranlarımızda görünür yerlerde bulunduruyoruz.”

İskenderoğlu, tescille Bursa döner kebap kebabını hakkıyla eden müesseselerin korunduğunu ve diğerlerinden ayrımlı ayla getirilerek farkındalık oluşturulduğunu aktardı.

Döner kebabının yanında meşrubat yerine Bursa üzüm şırasının da coğrafi işaret tescilinin yapıldığını anlatan İskenderoğlu, “Daha Çok eksiksiz müesseseler coğrafi işaretin gerektirdiği kurallara uymak zorunda. Bu de tabiatıyla ki yakın tıpkı rakiplik ortaya koyacak. Başka müesseseler birlikte coğrafi bel ahzetmek isteyecek. Tıpkı nitelik ve reçeteye akıllıca mahsulat üreterek toplu ölçün seviyemizi yükseltmiş olacağız.” ifadesini kullandı.

“Bursa benzeri zamanda İstanbul’un ‘üçüncü yakası’ konumunda”

Gastronomi Firez ve Seyahat Derneği (GASTRODER) Başkanı Ramazan Başan ise bu lezzete coğrafi bel verilmesinin rast olmadığını belirtti.

“Umudumuz bundan sonra Bursa döner sermaye kebabının Avrupa Birliği eliyle de tescillenmesi.” diyen Başan, Bursa’nın coğrafi belen tescilli yapıt sayısının 23’e yükseldiğini, başvuru aşamasında onlarca ürünün bulunduğunu bildirdi.

???????Başan, 23-25 Eylül’üstelik gerçekleştirilecek “Bursa Gastronomi Festivali”nde bölgeye katışıksız ürünlerin lansman ve tadımının yapılacağını aktararak şöyle konuştu:

“Bursa tıpkı zamanda İstanbul’un ‘üçüncü yakası’ konumunda. İstanbul, Türkiye’üstelik turizmi şekillendiren tıpkı şehir. Bursa’nın İstanbul’a çokça andıran bire bir mesafede olması, insanların saatlik gelerek kemirmek yiyip dönmelerini sağlayacaktır. Gastronomi turizmi çokça adamakıllı benzeri şekilde bitmeme ediyor. Yerel ve yabancı turistlerin Bursa’da otelleri doldurduğunu görüyoruz. Bursa’daki gastronomi işletmeleri üstelik bundan haddinden fazla okkalı behre alıyor. Bu sayede hem Bursa’nın ürünlerini onlara tatma imkanı veriyoruz hem da Bursa turizminin gelir anlamında alçak seviyede yükselmesi sağlanıyor.

Şehrin Osmanlı’nın başkenti olmasından dünya haddinden fazla majör yemekleri ve kültürel değerleri var. Bunların hepsinin ahit zarfında otellerde, işletmelerin menülerine karışma olması, domestik ve yabancı turistlerin tadına bakmaları sağlanacaktır. Tarihi zenginliklerimizin çağ ışığına çıkarılması festivaller neticesinde imkan bulacaktır. Festivalleri bu anlamda da haddinden fazla önemsiyorum. Bursa döner sermaye kebabının bile festivalde ziyaretçiler aracılığıyla tüketilmesinin, Bursa kebabını sunan işletmelerin tıpkısı anlamda müşterisini artıracağını düşünüyorum.”

Share: