Mersin Ağacı bili… Akdeniz’in yeryüzü balaban yelken yarışı başladı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu sene 34.’sü düzenlenen Akdeniz’in yeryüzü büyük yelken yarışı ‘American Hospital The Bodrum Cup’ amacıyla yelkenler açıldı. Bodrum-Çökertme etabıyla tevessül alan yarışa 70 mıntıka bin 500 yarışçı katıldı.

Akdeniz’in yer şişman yelken yarışı olan American Hospital The Bodrum Cup mülevven görüntülere hayalet oldu. Etabın başlamasından evvel protokol ve The Bodrum Cup organizasyonunun katılımıyla tevessül çizgisinde Bartın’da gerçekleşen beyaz zehir patlamasında hayatını kaybeden madenciler ve andıran zamanda hayatını kaybeden gemiciler amacıyla içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve çelenk töreni gerçekleştirildi. Törene, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Şampiyon, Milas Belediye Reisi Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Komutan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, The Bodrum Cup Fahri Başkanı Erman Aras, The Bodrum Cup Yarkurul Başkanı Süleyman Uysal ve yarışçılar katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki yelkenli sporcularını ve meraklılarını Bodrum’da tıpkı araya getiren curcuna, bu sene yelkenlerini ‘Maviye Yavaş Katıyoruz’ mottosuyla açıyor.

Yarış öncesinde gücük bir izah yapan Bodrum Cup Fahri Başkanı Erman Aras, mavi ekonomiye değinerek, “Çokça evire çevire bire bir Bodrum sabahında gene bilcümle birlikteyiz. 34’üncü yılımıza başlıyoruz, Bodrum Cup 34 yaşında. 70 yarışan bölge, tertip tekneleri ve onların destekçi tekneleriyle beraber 100 üstünde çok evire çevire tıpkı ekiple birlikte Bodrum’dan açılıyoruz. Veli ve Akdeniz kıyılarındayız ve yarışlar 5 etaptan oluşuyor. 5 zaman süresi süresince bütün 80 millik benzeri parkurda yarışacağız. Bodrum Cup bilcümle tıpkı bahir festivali, bu yılki bütün anonslarımızda hep şunu söyledik. Akdeniz milyonlarca insana paketlemek kapısı ama sürdürebilirlik açısından bizim Akdeniz’i korumamız gerekiyor. Maviyi korursak bizden ahir nesillerde Akdeniz’in nimetlerinden faydalanıp geçinebilecekle. O yüzden The Bodrum Cup yerine diyoruz ki maviyi koruyalım. 34 yıldır yabancı konuklar ve yarışçılar ile gelişigüzel yapıyoruz The Bodrum Cup’ı, bu yılda 17 yabancı bayraklı yarışma yatımız ve yaklaşık 100’ün üzerinde yabancı misafirimiz katılıyor” dedi.

The Bodrum Cup Yarkurul Başkanı Süleyman Uysal ise, “34. The Bodrum Cup’ın zaman yarış haset. Bu sene bizim üzere çok kocaman tıpkısı sene, pandemiden sonra büyük katılımcıların oluştuğu tıpkısı sene oldu. Dolayısıyla çokça ağırbaşlı benzeri ufaklık kalabalığı ve katılımcıyla 34. The Bodrum Cup’ın zaman startını veriyor olacağız. Cemaziyelevvel akşam ezanı yarışmacılarımızla beraberdik. Bütün inanılmaz hararetli, yabancı murahhas sayımız tekrar artışta. Zaman itibariyle tahminî bin 500 yarışmacı deniz üstünde” diye konuştu. – MUĞLA

Share: