Muş’ta iz lisesi öğrencileri, depremzedeler üzere soba üretiyor

Muş’ta iz lisesi öğrencileri, öğretmenleriyle gelişigüzel Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden etkilenenler amacıyla soba üretiyor.

Milli Terbiye Bakanlığının talimatları konusunda, Muş Mesleki ve Maharet Rum Lisesi Uyuşturucu Bölümü hoca ve öğrencileri, depremzedelerin ısınma ihtiyacının karşılanması için emek yürütüyor.

Okulun Maden Bölümü atölyesinde gerçekleştirme edilen malzemelerle çadırda kullanıma makul üretilen sobalar, AFAD koordinasyonunda yer sarsıntısı bölgelerine gönderiliyor.

Çalışmaları inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, gazetecilere, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarını çalmak amacıyla çadırda kullanılacak sobaları ortaöğretim öğrencilerinin destekleriyle üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Üretilen sobaların bir kısmını depremzedelere gönderdiklerini anlatım fail Kıvanç, şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın buyruk ve destekleriyle Muş, Malatya ile kardeş ülke kendisine seçildi. Tığ bile ürettiğimiz sobaları genişlik mail ilimiz olan Malatya şehrine göndermekteyiz. Burada emeği geçen başta idareci, hoca ve öğrencilerimize içtenlikle teşekkürname ediyorum. Öğrencilerimiz geceleyin ve ruz çalışarak vardiyalı şekilde soba üretecekler. Bizler bile depremzede vatandaşlarımıza acul tıpkı şekilde ulaştıracağız. Bugüne kadar 70 soba Adıyaman’a, 70 soba üstelik Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesine gönderildi.”

Maden Bölümü Şefi Veysel Bulak ise okul bünyesinde henüz önceki döner kapsamında istihsal yaptıklarını aktardı.

Milli Yetişek Bakanlığının mecmu illere, depremzedelere soba üretimi amacıyla talimat gönderdiğini tamlayan Pınar, “Bu kapsamda okulumuzda hareket bölgesi üzere soba üretimi yapıyoruz. Öğrencilerimizle birlikte seri üretime geçtik. Günde averaj 40 soba üretiyoruz ve AFAD İl Müdürlüğüne teyit ediyoruz.” dedi.

Mızrap bölümü öğrencisi Menderes Gösteriş bile “Öğretmen ve arkadaşlarımızla depremde etkilenen vatandaşlar üzere soba üretiyoruz. Bu sobalar yer sarsıntısı bölgesine gönderilecek.” diyerek konuştu.

Share: