Nazır Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’nda borazan serim işleminin tamamlandığını söyledi

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının 2023’te tüketicilere ulaştırılması hedefine ilişik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Yağız ve denizde borazan serim işlemi bitti. Bugün itibarıyla konveksiyon sistemi bitti.” dedi.

Dönmez, NTV kanalında katıldığı programda, Karadeniz gazının sisteme verilmesine ilgili borazan zemin işinin bittiğini, sahadaki keşifle birlikte ülkeye 25-30 yıl yetecek tıpkı kaynağa ulaşılmış olduğunu rapor etti.

Bütün işler tamamlandığında hedefin bu gazı 2023 martında tüketiciyle buluşturmak olduğunu dile getiren Dönmez, “İlk etapta 10 milyon metreküple başlayacağız. 2023 yılındaki misyon üretimimiz bu. Sonra yine sahada hem deniz yoluyla hem karaca tarafında sığa artma çalışmaları bitmeme edecek. 4 sene sonraları günce 40 milyon metreküpe kullanılmış olacağız. O nicelik bakımından baktığımızda esasen konutlarda geçer gazın tamamını Karadeniz’den üretebilir kuzuluk geleceğiz.” diye konuştu.

Dönmez, söz konusu sahada keşfedilen gazla birlikte en bir iki 25-30 yıl yetecek kaynağa ulaşılacağını üsteleyerek, “Birçok ülkeden yeni kök noktaları oluşturduk. Sistemi aldık. Bunlar sayesinde inşallah bu kışı bire bir külfet yaşamadan atlatacağız. Aralıkta benzeri bedel değişikliği kaçınan.” ifadelerini kullandı.

Sinop’ta yapılması planlanan ikinci çekirdeksel santrale dahi değinen Dönmez, “Gelişigüzel iki liderin (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin) görüşmesinde ikinci ayrımsız santralin Türkiye’dahi kurulması üstüne aynı düşünce birliği bahis konusu oldu amma bittabi henüz oturulacak, konuşulacak.” dedi.

Bakan Dönmez, Acımasız tarafının Akkuyu’dahi Türk insanının, yüklenicilerin ve tedarikçilerin neler yapabileceğini gördüğünü belirterek, ” Herhangi Bir iki tarafın birlikte kazanabileceği, gelişigüzel iki tarafın birlikte bahtiyar olabileceği aynı noktada buluşursak Sinop’ta bu ikinci çekirdeksel santrali hayata geçiririz.” diyerek konuştu.

Share: