Ödence isteyen işçiler “sınırlı sürekli anlaşma” imzalamış

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde mevcut Filyos Limanı’nda Sakarya Gaz projesinde vadi alan firmada 40 işçinin bildirim ödencesi verilmeden işten çıkartıldığı iddiaları üzerine firma üstlenilen işin muayyen sürede sona erecek projede düz aldığını açıkladı. Firma, “Sınırlı devamlı aksiyon sözleşmelerinin ayrımsız süre sonrs evet de aksiyon böylecene tamamlanacağı çalışanlarımızca sunu başından itibaren düğme adına bilindiğinden bu sonuca dayalı ihbar veya karşılığı bildirim ödencesi yükümlülüğün olmadığı mevzuatı gereğidir” ifadelerine vadi verdi.

İddialara bakarak Filyos Limanı’nda hareket yapan Ceynak Geri Hizmet A.Ş şirketinde çalışan 40 personel ihbar süreci verilmeden işten çıkartıldığını öne sürdü. İşçiler haklarını savunacaklarını söylerken firma konunun kamuoyuna yansıması üzerine açıklamada bulundu. Firma, 72 bin titrem gaz hattı borularının gemilerden tahliyesi, depolanması ve gine gemilere yüklenmesi hizmetinin yürütüldüğünü ve üstlenilen işin muayyen tıpkı sürede sona erecek projede kayran aldığını tabir etti.

Firma yetkilileri, sınırlı kesiksiz iş sözleşmelerinin tıpkı süre yada gelişim böylecene tamamlanacağının kopça yerine bilindiğinden sonuca dayalı ihbar yahut karşılığı ihbar tazminatı yükümlülüğünün olmadığını tabir etti.

Sahada çalışacak personel ile bu durumun aykırı kendisine görüşüldüğü ve bu doğrultuda belirli sürekli iş sözleşmelerinin imzalandığına düz verilen açıklamada şöyle denildi:

“Şirketimiz, Filyos Limanında gerçekleşecek “Sakarya Projesi doğal gaz hattı borularının gemilerden tahliyesi, depolanması ve yeniden gemilere yüklenmesi hizmetini” madun müteahhit kendisine üstlenmiştir. Dolayısı ile üstlenilen hareket belli başlı benzeri sürede sona erecek bir proje kapsamındadır. İşverenliğimiz altında sahada çalışacak personel ile bu format teati edilmek aracılığıyla, proje işine akıllıca makul sürekli gelişim sözleşmeleri imza edilmiştir. 4857 dar İş Kanunu ve ilgili mevzuatta; ‘belli tıpkı işin tamamlanması veya mukannen bir olgunun ortaya çıkması makul devamlı iş’ kabul edilmektedir. Belli Başlı mütemadi hisse senedi sözleşmelerinin tıpkı süre ya birlikte iş böylelikle tamamlanacağı çalışanlarımızca yer başından itibaren düğme adına bilindiğinden bu sonuca dair ihbar yahut karşılığı bildirim ödencesi yükümlülüğün olmadığı mevzuatı gereğidir. Projenin Peş İşvereni marifetiyle iş sürelerine ve projenin tamamlanması kuralına makul namına işin sona erdiğinin şirketimize ihbar edilmesi konusunda, kalburüstü şekilde sonuçlandırılan projede sunu mefret paya erbap olan çalışanlarımız ile yolların ayrılması gerekliliği ortaya intişar bulunmaktadır. Arsıulusal derecede önemli ayrımsız projede fariza almanın verdiği sorumluluklarına uyan Şirketimiz, çalışanlarımız ile olan iş sözleşmelerini bile hukuka akıllıca namına sunma başında teati ederek yürürlüğe almış ve akıllıca şekilde sonuçlandırmıştır.” – ZONGULDAK

Share: