“Özel hastalara” umumi duyum yitimi altında diş tedavi hizmeti veriliyor

Yozgat’ta otizmli ve down sendromlu üzere hususi gereksinimli hastalar başta tutmak üzere dişle ilgili müdahalelerde arama edilemeyenlerin tedavileri Sorgun Gaga ve Diş Sağlı Merkezi ile Sorgun Celal Hastanesi gelişim birliğinde fahri etibba vasıtasıyla umumi anestezi altında yapılıyor.

Sorgun Kenar ve Diş Sağlığı Merkezinde vazifeli diş hekimleri, umumi duyum yitimi altında engelleme gerektiren hastalara bambaşka illere irsal edilmeden durumunda keyif hizmeti sunmak için Sorgun Devlet Hastanesi ile teşrikimesai yaptı.

Her pazartesi Uç ve Diş Sağlığı Merkezinden oynak üniteleriyle Sorgun Ululuk Hastanesine gelen hekimler, kendilerine tahsis edilen ameliyathanede anestezi uzmanı gözetiminde hastaların diş çekimi, dolgu, yol gibi tedavilerini yapıyor.

Sorgun Dudak ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Babür Cevheroğlu, AA muhabirine, down sendromu, otizmli, ruh bilimsel budaklı ve doktor korkusu olan heybetli ve yavru hastaların diş tedavilerini normal poliklinik şartlarında yapmanın haddinden fazla print olduğunu söyledi.

Cevheroğlu, bu soy hastaların diş tedavileri için Sorgun Büyüklük Hastanesi ile tören düzeni yaptıklarını belirterek, “Izzet Hastanesinde pazartesi günleri bize ayrılan ameliyathanede umumi anestezi altında diş çekimi, dolgu, yol tedavisi hizmeti vermekteyiz.” dedi.

Sorgun Celal Hastanesi Başhekimi Ümit Öztürk bile hastaların hizmetten mutlu olduğunu belirtti.

Öztürk, hasların tetkikleri yapıldıktan bilahare diş doktorlarının Gaga ve Diş Sağlığı Merkezinden geldiğini anlatarak, “Ameliyathanede anestezi uzmanlarımızla birlikte umumi anestezi altında hastaların diş tedavileri yapılıyor.” diye konuştu.

Dt. Tuğçe Delicesine dahi bildirişim kurulması print olan hastaların daha geçmiş apayrı şehirlere irsal edildiğini söyledi.

Bu cins hastaların sorunlarını halletmek üzere başhekimle görüştüklerini dile getiren Delice, şunları kaydetti:

“Sorgun Celal Hastanesi ile tören düzeni imzaladık. Kendimize aynı dolaşma belirledik ve hastalarımızı Azamet Hastanesine yönlendirdik. Lazım kontroller sağlandıktan sonraları umumi anestezi altında tedavi yapılabileceğine karar verildiğinde biz bile atak ünitemizi kullanarak onların bize ayırdıkları ameliyathanede tedavilerini tamamlıyoruz.”

Mecnunca, tedavisi yapılamayan hastaların nereye gideceklerini bilemedikleri amacıyla sav yaşadıklarına değinerek, “Bu uygulamayla sorunu kontrol altına aldık. Başhekimimize teşekkür ediyorum. Hastaneye gidip hastalarımızın tedavilerini tamamlıyoruz ve benzeri çağ taburcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hastalar devlet dışına sevk edilmiyor

Dt. Miyase Aydos Ajanda üstelik atıf edilen hastalara maddesel denge bindiğini aktardı.

İl dışına sevklerden âlem balaban şehirlerdeki hastanelerde deniz oluştuğunu ve termin kabul etme sorunu ortaya çıktığını rapor eden Akıl Defteri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler buna tıpkı hal bulabilmek için umumi duyum yitimi altında hastaları uyutarak diş tedavisi ayırmak amacıyla fahri olduk. Şevket Hastanesinde genel duyum yitimi altında hastalar ağrılarından kurtuluyor. Mekân illere göndermiyoruz.”

Dt. Mahire Temiz Muşta ise yerinde keyif hizmetiyle hastaların maddi ve manevi külfetten kurtulduğunu vurguladı.

Çocuğunun diş tedavisini yaptıran Hüseyin Alpaydın bile 7 yaşındaki kızının dişine normal poliklinikte müdahale edilemediğini belirterek, “Bala korkuyordu. Iyi olsun doktorlarımız müstacel ayakyolu vererek anestezi olacak dediler. Celal Hastanesine geldik, gerekli ilgiyi gösterdiler, hepsine teşekkürname ederim. Çocuğumuzu hastaneye yatırdık. Demin anestezi altında diş tedavisi yapılacak.” diye konuştu.

Gürsel Yılmaz üstelik otizmli çocuğunu elan ilk diş tedavisi üzere Kayseri’ye ya da Ankara’evet götürdüklerini söyledi.

Yılmayan, “Duyum Yitimi uygulanması gerekiyordu. Onun için üstelik biz çokça el Kayseri’ye gittik. Sorgun’bile bile bu muamelat yapılmaya başlandı. Oğlum İsmail’in dişini otama ettirmek amacıyla Sorgun Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezine müracaat ettik. Uygulamanın başlatılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Share: