Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola imdi

Afet ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Komutan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere aceleci ayrımsız şekilde ulaşmasını arzu eden Bozkurt, “Umut ediyoruz ki trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem birlikte oba ve battaniye kabil ana insanca arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye rüya ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört toprak belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde oluşmak üzere afiyet trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı günü Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Umum demiryolcular canla başla gayret göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun birlikte 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insanca yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Biraz sonradan iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar bütün 3 bin 991 kilometre vuzuh kat edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin gerekseme sahiplerine olanaklı olan genişlik kısa sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki bilcümle demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 ton azık yardımının Pakistan’da yaşanan gıda sorununa kocaman oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha olağan atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara hareketli trenler üzere arkalama hazırlayan il, ilçe ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Okumuş, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: