Samsun Kesk Avrat Meclisi: “6 Yaşındaki Çocukları Evlendiren, İstismarı Meşrulaştıran Zihniyetinizi Kabul Etmiyoruz”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun KESK Eş Meclisi, İsmailağa Cemaati’ne sınırlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Temiz Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken önder nikahıyla evlendirmesini ihtarname etti. Yapılan açıklamada; “Çocuğu esirgeyici uluslararası sözleşmeleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar fail hız, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, dünyaevi yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Din İşleri Başkanlığı, laik ve denk eğitim bilimi hakkını namevcut sayan, cemaatlerle teşrikimesai yapan Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, tekçi, ticani ve cinsiyetçi temelde tıpkısı sosyete inşasını hedefleyen siyasal kudret çocuk yaşta evliliklerin ve istismarın yanlışlık ortağıdır. 6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran mürteci, ataerkil zihniyetinizi kabul etmiyoruz” denildi.

Samsun KESK Avrat Meclisi, İsmailağa Cemaati’ne merbut Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziyalı Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken önder nikahıyla evlendirmesini protesto etti. Eş Meclisi yerine açıklamayı Ayşe Anar yaptı. Anar, şunları söyledi:

“Tıpkısı kadının çocukluğu süresince birlikte ailesinin onayıyla istismara maruz bırakıldığına dayalı beyanları ile adları taciz, atak ve katliamlarla anılan topluluk, tarikat ve dini evkaf, bire bir defa farklı çocuğun çaresizliğe mahküm edilmesine, yıllarca istismara maruz kalmasıyla karşımıza çıkmıştır.

Türkiye’de milyonlarca kız çocuğu, bibi eğitime, sosyal ve kanuni haklara erişememekte, erken yaşta evlenmeye zorlanmaktadır. Hele kız çocukları, çocuk işçiliğine, ev içi himmet sömürüsüne, yoksulluğa, şiddete, istismara ve ayrımcılığa elan fazla maruz kalmaktadır. Siyasal iktidarın sorunu halletmek namına, katmerleştiren politikaları ise süreci her an ağırlaştırmaktadır. Milli Yetişek Bakanlığı’nın 2021-2022 yetişek tedris yılı okullaşma istatistiklerine göre, ilkokulda 195 bin, ortaokulda 298 bin, lisede 373 bin kız çocuğu eğitimin dışındadır.  Küşade öğretimde okuyan kız çocuğu sayısını ise 636 bin 270 adına tamlayan istatistikler toplamda 1,5 milyonu fazla kız çocuğunun eğitim sisteminin dışında bırakıldığını göstermektedir. Eğitime bitmeme etmeyen kız çocukları sürat, sömürme riski altında yaşamlarını sürdürmekte, bala yaşta evliliğe maruz bırakılmaktadır. Milli Terbiye Bakanlığı ise bu konuda hiçbir himmet yürütmemekte tersine ehil, tarikat ve vakıflarda yaşanan sömürme vakaları ortadayken, protokoller imzalayarak gerici zihniyetin okulların içine girmesine müsaade vererek çocukları istismara ayan arkaç getirmektedir. Esasen Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı meslek öncesi eğitimde çocuklarımızın anaokulları namına cemaatlere ve tarikatlara sınırlanmış çocuklar okullarında tarikat üyeleri aracılığıyla sözde terbiye verilmesine ayn yummaktadır.  AKP- MHP iktidar bloğu aracılığıyla eğitimin dinselleştirildiği bu süreçte, dini tarikat ve cemaatlerin çocuklara ve topluma cebin işlediği taksirat ise siyasi erk ve hüküm eliyle daima hasıraltı yapılmakta, bu suçların üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Fakat bizler çocuklarımızı bu karanlığa konfirmasyon etmemek üzere gerçeği ısrarla söylemeye bitmeme edeceğiz.

Çocuğu koruyan arsıulusal sözleşmeleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar eden etki, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini talip Ilmek İşleri Başkanlığı, laik ve değer yetişek hakkını namevcut sayan, cemaatlerle teşrikimesai fail Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, birci, mürteci ve cinsiyetçi temelde bire bir sosyete inşasını hedefleyen siyasal nüfuz yavru yaşta evliliklerin ve istismarın cürüm ortağıdır. 6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran mürteci, pederşahi zihniyetinizi akseptans etmiyoruz. Çocuklarımızı karanlığınıza teyit etmeyeceğiz. Bizler laik, kıymet, demokratik ayrımsız terbiye ve çocuklarımıza hür benzeri acun bırakma mücadelemizden vazgeçmiyoruz.”

Share: