Schengen vizesi sorunu: Vizen varsa varsın!

Avrupa’de sıklıkla Türklere Schengen vizesi verilmemesi yönünde sesler duyuluyor. Gelip üstelik dönmeyecekleri tez ediliyor. DW Türki Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan’a göre bu AB’nin pahal gösterisi.Günlerdir, üste haftalardır sosyal paylaşım ağları üzerinden bana Türkiye ve Almanya’dan insanlar mesajlar yolluyor. Mukteza olan hep belgeleri sundukları halde kendilerinin veya akrabalarının ara sınav alamadığını aktarıyorlar. Çaresiz mukavim çok âdem benzeri tavsiyem olup olmayacağını soruyor.

Başlarda “Gine birileri Alman makamlarına kızmış” diye niteleyerek düşünmüştüm. Ancak daha sonraları baktım ki herhangi bir mesajın arkasında bir adam hikayesi var: Hollanda’daki kardeşini mülakat etme isteği kafasız çevrilen öğretmenden, Almanya’daki evladının düğününe gezmek üzere vizeye başvurmuş ama ret almış emeklilere veya İtalya’bile benzeri festivale süzülmek isterken vize alamayan musahabe insanlarına takatli çok herif hikayesi okudum. Ara Sınav başvurularına seyrek akseptans aldıklarını söylüyorlar. Alabilen de arzu ettiğinden çokça daha gücük biraz dilimi için vize alabilmiş.

Vizelere retlerdeki artış

Ara Sınav meselesinde durumun sunma kırıcı olduğu talih kendisine Almanya dillendiriliyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın verileri bile bu iddiayı doğruluyor: Türkiye’da Alman makamları anbean henüz az ara sınav veriyor. 2014’te ret oranı yüzdelik 5,9’ken bu yılın önceki altı ayında bu büyüklük yüzdelik 20,7’ye yükselmiş.

Türkiye ekonomisindeki vuzuhsuzluk, akademisyenlerin süreklilik arzeden kanı göçü ve benzeri bahaneler esbabımucibe benzer deniyor. Tamam, bu akilane. Türkiye’deki durum siktirici biberli. Aydan aya para şişkinliği yükseliyor kim sonuç adına resmi şevket yüzde 80 sınırına dayandı. İşsizlik da zirvede. İlaveten ülkede yaşanan ciddi kayırıcı hakları ihlallerinden kaçış endişesi bile gene Türk vatandaşlarına ara sınav verilmemesinde esbabımucibe gösteriliyor. Avrupa ülkelerinin konsoloslukları, verdikleri vizeyle benzeri kişinin Avrupa’da tıpkısı yerlerde kalabileceği ve Türkiye’ye dönmeyeceğinden korkuyorlar.

Vize başvurularının maddesel yükü dahi var

Avrupa’da etkili çoğu herif, Schengen vizesi ahzetmek üzere referans yapmanın Türkler üzere maddesel olarak bile hangi vukuf geldiğinin bilincinde değil. Seçkin Türk vatandaşı başvurusu için vakit kaybetmeden vize ücreti yerine 80 euro ödüyor ve ret alması halinde onu kaybediyor. Ezcümle ara sınav bulunmayan, dünyalık de bulunmayan. Ara Sınav işlem ücretlerine katma kendisine tayyare bileti ve konaklama üstelik olabiliyor.

Vizeye ret cevabına itiraz mümkün. Fakat itiraz başvurusunun getirisi olup olmayacağını da Allah biliyor. Bu nedenle Türklerin Schengen ülkelerine müteveccih kızgınlığı, hatta nefreti giderek artıyor. Öfkeleri anlaşılabilir ayrımsız format mu? Tabii, hakikat zamanında tekraren Avrupa’birlikte bulunmuş insanlara sebep ara sınav verilmez? Türkiye’üstelik sabit benzeri işi, çoluğu, çocuğu, evi barkı olan biri illet vize alamasın? Ülkenin süresince bulunduğu duruma rağmen Avrupa’ya gidip birlikte dönmeye hazır insanlara sebep vize çıkmasın? Emekliliğinin tadını sayfiye yerindeki evinde buyurmak isteyen Türklerin Avrupa yahut Almanya’üstelik kalmayı denemesi amacıyla faktör namevcut, ama gine da vize alamıyorlar. Konsoloslukların ara sınav dairelerinin kararları anlaşılabilir mi? Banko hayır.

Birşeylerin değişmesi gerek

Kesin olan tek madde var, o bile Schengen Bölgesi ülkelerinin ara sınav politikasını değiştirmesi gerektiği. Ara Sınav vermeyi düzenleyen yönetmelikleri acilen yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Hele üstelik henüz önceki yüz kere vize düz ve Avrupa’da bulunan insanların durumunda ara sınav bölümlerinin bunu gözetmede takdir yetkisi artmalı. yahut tekaütlük yaşındaki insanlar, evladının düğününe veya torununun doğumuna müracaat etmek istediğinde yoluna taş konmamalı. Türkiye’üstelik ekonomiyi harlatmak talip ve Schengen ülkelerinde tıpkı fuara karışmak talip işletmelere tabiatıyla ara sınav verilebilmeli. İki yıllık pandemiden sonradan Avrupa’yı gezmek talip, seyahate açgözlü Türk vatandaşları Avrupa üzere elhak bağış olacaktır. Vize konusunu sömürme eden “kara koyunlar” üstelik var bittabi, ama onlar elhak gayrikanuni yollardan Schengen ülkelerine gitmeyi deniyorlar ve farklı yöntemlerle bile bu amaçlarına ulaşıyorlar. Dolayısıyla Ankara’nın yanlış politikaları yüzünden cezalandırılan yakın Türk vatandaşları olmamalı.

Share: