TBB BAŞKAN YARDIMCISI AMASRA’DA, ANKET VE YARGILAMA AŞAMASINDA RASTGELE ALANDA SAHA ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Komutan Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilgili, ‘Barolar Birliği olarak, soruşturma ve entelekt aşamasında herhangi bir alanda yer alacağız. Burada hisse senedi kazalarının ve hareket cinayetlerinin önüne kesecek mahkeme kararı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kasıntı Müdürlüğü’ne ilişkin beyaz zehir ocağında 14 Ekim’de meydana mevrut grizu patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti, 11 iştirakçi yaralandı. Faciayla ilgili soruşturma sürerken Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Üs’ı müzakere etti. Suiçmez ve baro başkanları, Cins ile soruşturma ile ilişik görüştü. Adliye çıkışında izah işleyen Sibel Suiçmez, ‘Türkiye doğruluk tarihinde Amasra’daki bu gelişim katliamının, gelişim cinayetinin koca bir dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız çıktı adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, tüm bile bu noktada, yargının tamlık sacayaklarına düşen görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, enerjik benzeri sormaca yürütülmesi, soruşturma sonuçlarının da yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları namına, tabii anket aşamasından yargılamanın gayrı süreçlerine ulama sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez gelişim kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek hüküm kararlarının çıkacağına inandıklarını rapor ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye’de daha çok tek yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Zımnında tığ zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız derinti ile soruşturmaya ilişkin iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu sormaca hepimiz üzerimize yaptığımız noktada türe yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet aynı yerlerde seslerini çıkartılmasını engel olacaklar vardıysa bilin kim Barolar Birliği bunlara patırtılı ve ışık olacaktır. Barolar Birliği yerine, anket ve entelekt aşamasında seçme alanda düz alacağız. Burada iş kazalarının ve hareket cinayetlerinin önünü kesecek mahkeme kararı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNLÜK YASAK KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, eroin faciasıyla ilişkin eylemlere süzülmek için kente geldiği değerlendirilen kişilerin bireysel yahut şişman aynı şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 ahit süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ilk Teşrin Cuma Namazı günü saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğü’ne ilişik maden ocağında meydana gelen maden kazası ile ait adına ilimize iklim dışından değişik grupların gelerek çeşitli eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; çeşitli gösteri ve etkinliklere karışmak üzere ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, bireysel veya toplu tıpkısı şekilde muhtelif araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ekim haset saat 00.01’den 24 Teşrinievvel haset saat 23.59’a kadar 3 ahit müddet ile yasaklanmıştır.?

Share: