Tecim Bakanı Muş, MÜSİAD EXPO 2022 Tecim Fuarı açılışında konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, bakım ihracatının bu yılın 8 ayında yüzdelik 66’lık artışla 52,5 bilyon doları yakaladığını belirterek, “İnşallah çok gücük bir zaman içerisinde 100 milyar dolarlık eşik bile aşılmış olacaktır.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın Toptan İletişim Ortağı olduğu MÜSİAD EXPO 2022 Ticaret Fuarı, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Tecim Bakanı Muş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin; toptan ekonomiyi derinden etkileyen Kovid-19 salgını ve global tedbir zincirlerindeki aksaklıklara karşın 2021’de yüzde 11,4 büyüyerek serencam 50 yılın sunu yaşayan tahaccüm hızını yakaladığını söyledi.

Bu rekor nema oranına 5,3 benek zait yardım sağlayan ihracatın, 2021 yılında yüzdelik 33 artarak 225,2 bilyon dolara ulaştığını ve ilk defa 200 bilyon dolar eşiğini aştığını bildiren Muş, ekonomideki bu cıvıl cıvıl ivmenin, ortaya çıkan Rusya- Ukrayna savaşı ve erke krizi kabil yeni sorunlara rağmen 2022 yılında üstelik devam ettiğini kaydetti.

Yılın önceki yarısında sayı farkı yüzde 7,5 büyüme kaydedildiğini nâkil Muş, “Bu büyümenin yaklaşık yarısının ihracat kaynaklı olması ve böylece ihracatın büyümenin lokomotifi olmaya bitmeme etmesi, bizleri ayrıca memnun etmiştir. Ilk Teşrin ayında dahi ihracat artışımız sürmüştür.” diyerek konuştu.

“İhracat desteklerimizi bir tane benzeri yapı altında topladık”

Mehmet Muş, ihracattaki artışı sürdürülebilir eylemek hesabına var güçleriyle çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede, ağustos ayında yayımlanan karar ile dış satım desteklerimizi biricik aynı bina altında topladık. Yürürlüğe giren eskimemiş mevzuat ile ihracatçılarımızın eğitim bilimi ve danışmanlık faaliyetlerinin beraberinde pazara giriş belgeleri edinmeleri, uluslararası rekabetçiliklerinin geliştirilmesi, eskimemiş pazarlara açılmaları ve hareketli lansman faaliyetleri yaparak gelişim bağlantıları kurmaları, bu pazarlarda bundan sonra tutunmaları, dağıtım kanalları kurmaları ve aksata paylarını artırmaları, global firmaların hazırlık zincirlerine mükemmel tıpkısı şekilde girmeleri, uygulayım bilimi transferi gerçekleştirmeleri, tasarıma dair, global markalı ürün ihracatı gerçekleştirmeleri konularında iyileştirmeler yaptık ve bu desteklerimizi güçlendirdik.”

KOBİ’lerin daha yüksek oranda ve henüz fazla sayıda ancak dışı fuarlara katılımının önünü açtıklarını belirten Muş, daha çalışkan fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla bulunan destekleri artırdıklarını ve organizatörlerin fuar esnasında düzenleyecekleri ikili iş görüşmelerini bindi kapsamına aldıklarını bildirdi.

Muş, “e-ticaret ve e-ihracatın seçkin sabık devir artan önemine dayanarak esasen ağustos ayında yayımlanan karar ile e-ihracata hususi pazara methal raporu, dijital iş yeri tanıtımı, e-dış satım tanıtımı, ısmarlama istikbal hizmeti, ancak dışı münasebet yeri entegrasyonu, sektörel tecim ve gurur heyetine müteveccih destekler açıkladık. Bu kararda antrparantez, şirketlerimizin nazik ülkelerdeki kadar büyüklük bazlı namına bile yararlanabilecekleri desteklere meydan verdik.” şeklinde konuştu.

“Hizmet ihracatı son 20 yılda 4 kattan çok arttı”

Ticaret Bakanı Muş, sürdürülebilir soylu erki büyümenin sağlanmasında, bakım ihracatını para ihracatından ayrı düşünmediklerini anlatım ederek, hizmetler sektörünün; açık döviz girdisi sağlaması, istihdam kaynağı olması ve yarattığı çoğaltan etkisiyle mülk ihracatına artı katkı sağladığını kaydetti.

Dünyanın ciharıyek köşesine yapılan bakım ihracatının son 20 yılda 4 kattan çok arttığını bildiren Muş, “Cemi olumsuzluklara rağmen 2021 yılında yüzdelik 57 artışla 55,6 bilyon dolar namına gerçekleşen hizmet ihracatımız, bu yılın ilk 8 ayında bile yüzdelik 66’lık artışla 52,5 bilyon doları yakalamıştır. İnşallah çokça gelişmemiş biraz içerisinde 100 bilyon dolarlık eşik bile aşılmış olacaktır.” dedi.

Bu olumlu tablonun bitmeme edebilmesi üzere april ayında Hizmet İhracatı Bindi Izlence Paketi açıklandığını hatırlatan Muş, afiyet ve seyahat hizmetlerinden yaratıcı endüstrilere, fuarcılık, gayrimenkul hizmetleri, geri hizmet ve taşımacılık, az dışı müteahhitlikten enformatik, eğitim bilimi, başka hareket hizmetleri ve yeşil hizmetlere büyüklüğünde oldukça açık ayrımsız yelpazede eskimemiş destek mevzuatını uygulamaya koyduklarını anlattı.

Dış ticarette sergilenen performansta desteklerin yanında MÜSİAD kabilinden gelişim dünyasının altın sivil sosyete kuruluşlarının payının da kuşkusuz şişman olduğunu tabir fail Muş, MÜSİAD Expo Fuarı’na bindi sağlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

“Sene sonu itibarıyla İGE AŞ’de sermaye artışı sağlayacağız”

Mehmet Muş, Vekillik namına mukaddema olduğu amacıyla zaman birlikte hisse senedi dünyasının yanında olduklarını belirterek, bu çerçevede, İhracatı Geliştirme NAN’yi (İGE SERPMEK) hayata geçirdiklerini ve 20 bankanın ortaklığıyla İGE NAN’nin anamal yapısının güçlendirildiğini kaydetti.

İGE NANIAZIZ ile ihracatçıların finansmana erişiminin elan de kolaylaştığını ve kefalet sorununa hal bularak firmaların krediye erişim işlemlerini hızlandırdıklarını aktaran Muş, bu vesileyle inanca sorunlarının bir anda çözüldüğünü ve ihracatçıların artık itimat ahzetmek üzere fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmadığını söyledi.

Muş, Eximbank ve İGE SAVUŞMAK ile imzaladıkları tören düzeni ile bakir tıpkısı prefinansman modeli ortaya koyduklarını, prefinansman modeli ile ihracatçıların cesaret kabiliyetini geliştirdiklerini belirtti.

İhracatçıların “finansmana erişim” ve “yıpranmamış pazarlara inhilal” olmak için 2 kebir meselesi olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Finansmana ulaşım üstüne, adeta tıpkı bükülme niteliğinde olan İGE NANIAZIZ ile büyük tıpkı ara alacağımızı düşünüyoruz. Sene sonu bakımından İGE SERPMEK’birlikte resülmal artışı sağlayacağız. Kullanılmamış pazarlara ulaşım üzerine bile Uzak Ülkeler Stratejisi’ni, bire bir posta haritası namına sunmak yoluyla ortaya koyuyoruz. Hep ihracatçılarımızdan bu Uzak Ülkeler Stratejisi’ne göre faaliyetlerini planlamalarını bekliyoruz. Çünkü bulunan pazarlarımızda ihracatımızı müzayede hızımızın henüz aşkın, henüz çabuk olması, yeni pazarlara bakarak henüz yumruk. Bilcümle bu çalışmalarımızın ihracatçılarımız için faydalı sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz.”

Share: