TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına bitmeme ediyor

Yer Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Umumi Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu sene TMO’nun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle 10’uncu kez fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 30 Temmuz’üstelik Ordu’birlikte 2022 yılı TMO fındık gurur fiyatını eksiksiz desteklerle birlikte levant kalite üzere 54 lira olarak car ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve üretici temsilcileri marifetiyle kıvançla karşılandığını anlatım fail Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı çalım fiyatlarını, randevuların alınabileceği devir ile çalım ser tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna bakarak 2022-2023 sezonu kabuklu fındık gurur fiyatlarının yüzdelik 50 kuvvetli çöz fındık esasına göre, Giresun kalite için kilogram başına 53 lira, levant nitelik amacıyla 52 liralık, ötede nitelik amacıyla de 51 teklik olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanında üreticilere kilogram başına 2 teklik düz bazlı bindi ile motorin ve matbu desteği üstelik verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO aksiyon yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevu almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle bitmeme etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Eylül bakımından 27 noktada bitmeme ediyoruz. Zamanla ihtiyaca ve şakirt göre gelgel noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’dahi fındık üreten illerimizde herhangi bir yıl 50’nin üstünde hava noktası açıyoruz. Bu sene de 50 değişik noktada 70’ten aşkın ekiple fındık gelgel işlemine devam edeceğiz. Üreticilerimizin mağdurluk yaşamaması için gelişigüzel tür kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin kurum noktalarında kurutma kaynaklı mağdurluk yaşamalarının önüne geçilebilmesi üzere alımlarda uygulanacak maksimum gönen oranını bu sene yüzde 6,5’e çıkardık. Antrparantez üreticilerimiz çekicilik noktalarımızda güçlük yaşamamak üzere ürünlerini birçok misil kamuoyuyla paylaştığımız kurum kriterlerine akla yatkın hazırlayarak getirmelidirler. Ambarlama kapasitemize da takviye yaptık.”

Güldal, iş günleri dünya haftanın 6 haset randevu sistemi ile fındık alımına devam ettiklerini, fındığını hasat yazar kurutan üreticilerin hava noktalarına dokunaklı bent göstermeye başladığını belirterek, “Karşılık piyasaya göre az çok bereketli. Üreticilerimiz birlikte açıklanan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya karşı çetin bire bir ilgisi var.” diye konuştu.

Üreticilere çağrı yapan Güldal, “Üreticilerimiz kesinlikle randevularını alsınlar ve termin gününde ürünlerini getirsinler. Antrparantez rutubetten hava kalın yaşamamaları üzere ürünlerini kurutmaya azami dikkat göstersinler. Katılık, çürüklük ve ecnebi husus oranlarına üstelik özen etsinler. Tığ TMO namına hiçbir aksaklığa düzlük vermeden kurum sürecini muvaffakiyetli tıpkısı şekilde yürütmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar itibarıyla çok pir”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde mevcut depoya üreticiler marifetiyle getirilen fındıklar, camekân alındıktan sonra, nem ve diğer kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin arkası sıra üreticiye verilen kurum fiyatı akseptans görürse de nişane tasdik alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya tasdik etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine bakarak fındıklarımızı alıyor. Değişik arkadaşlara da kaynak ederim. Fındık tüccarda 44 randıman veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten düşük yapıyor tüccar. TMO’nun durumu şu zaman bol. Dışarıya göre henüz bol durumdayız. Fiyatlar bakımından çokça sunturlu.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine göre aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Yumuk fındık elan nitelikli olduğundan, 47-50 randıman sunulan fındık güzelce para yapıyor, 48 teklik civarlarında alıyorlar. Begayet fındık var, 44-46 civarlarında, onun dahi kalitesine göre bedel veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı çokça iyice değerlendiriyorlar. İçinde çürük var mı, yağız var mı onları seçiyorlar. Rutubet oranı yüzde 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir tabi, devletimize de eyvah. Biz TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine göre alıyor, vatandaşı birlikte kıygın etmiyor.”

Mustafa Eksiksizlik Atasoy birlikte tüccarlarla kıyaslama yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda kıvançlı olduklarını tabir etti.Share: