Tuncay Özkan’dan Vekil Bozdağ’a: “Sayın Bakanım Haddinden Fazla Iyicene Benzeri Müşavere Hazırlamış, Hafızın Sesi Çok Güzel, İcraat Rate”

CHP Umumi Başbuğ Başdanışmanı Tuncay Özkan, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Türe, damdaki kuş değil, eldeki kuş. Bütün damdaki kuşu anlattık. Sayın Bakanım Büyük Şeriati’den arkadaşlar atfettiler, ben birlikte tıpkı sözüyle bitireyim, diyor kim ‘Ne belirten söylediğinin farkında hangi dinleyen dinlediğinin farkında, hep hafızın sesinden bahsediyor.’ Sayın Bakanım, çok fena hâlde bire bir danışma hazırlamış. Hafızın sesi çokça evire çevire, çalışmalar akim” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. Bugün komisyonda Hak Bakanlığı’nın 2021 yılı stabil hesabı ile 2023 yılı bütçe yasa teklifi Bakan Bekir Bozdağ’ın katılımıyla görüşülüyor.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Saylav Tuncay Özkan, bütçe görüşmelerinde kortej aldı. Özkan, “Mademki bütçe konuşuyoruz, tıpkı paragraf ile başlayayım, Altan Erbulak’tan dinlemiştim” dedi ve fıkrayı anlattı:

” Adana’ya tiyatroya gitmişler, gösteriye, yaz, haddinden fazla ısıdam. Nefes arak içerisinde ısıdam böceklerinin verimli olduğu bozuk benzeri oteldeler. Oyunu oynamışlar, gece sırça konu berrak yatıyorlar. Sabahleyin karşı bir nişanlık ile uyanmış. Genç ekmek kokusu. ‘Kokuyu izleme ederek tıpkısı sokak iti kabil fırını buldum’ dedi. Allah yağmur eylesin. Fırıncıya yaklaşmış, az buçuk da böyle ezik; ‘kardeşim demiş, senden talep etsem bana iki atlatmak verir misin?’ Hani doğruluk gailesiz savsaklamak dediler da ondan aklıma geldi. Fırıncı şöyle dönmüş bakmış, küreğiyle ekmeği almış; ‘Niye vermeyeyim, parasıyla değil mi, parayı ver al.”

“TÜRE DEDİĞİNİZ HUSUS ÜSTELIK HAKEZA, PARASINI VERİP ALACAKSINIZ”

Özkan, “Demin doğruluk dediğiniz şey dahi böyle parasını verip alacaksınız. Amma ne kadar alacaksınız, kime alacaksınız, paranız neye yetecek. Hep bunları kıymetlendirmek gerekiyor. Bana sorarsanız adalete 1,57 hisse fayrap etmek yetmiyor. Alçak tıpkı nitelik bozukluğu var, çokça pahal sorunlarımız var, yetenek yetersizliği var. Bu bütçe ile bu adaletin Türkiye’bile sağlanabilmesini benzer görmüyorum” dedi.

“BU PARA YETERSİZDİR, TÜRKİYE’DA HAK NAIL OLMAK İÇİN”

Bütçe teklifinin hak üzere güçlükle olduğunu anlatım fail Özkan, “Izlem Ihya Başkanlığı’ndan arkadaşlarımdan rica ettim, Nezaret ne kadar arzu etti, siz hangi büyüklüğünde verdiniz diye niteleyerek, herhalde birazdan rakamı getirirler. Bu mülk yetersizdir Türkiye’bile adaleti bulmak amacıyla. Elkızı hep gruplarla görüşün, bu işin mutedil yolunu bulalım, ne kadar paraya ihtiyacınız varsa verelim, savsaklamak kadar kızıl olan adaleti zaman düştüğü yerden kaldırıp mebde üstüne koyalım” diye konuştu.

“ALPEREN, CEZAEVİNDE GENIŞLIK ALTTAKİ İNSAN”

Özkan, cezaevlerinde yaşanan sorunlara değinirken, “Türe sizin elinizde bire bir lastiğe dönüştü. Ara Sıra savcının, ara sıra yargıcın boynu tutuyor, bazısına ise tek denk gelmiyor. Korse küçülüveriyor. İstediğiniz büyüklüğünde sündürüp çekebildiğiniz gibi istediğiniz gibi daraltabilme imkanınız var. Cezaevlerinin durumu bire bir maskaralık. İç düzenekleri çok zehir. Ben mukaddema bile Cezaevleri Tevkifevleri Umumi Müdürleri ile iddialara girerdim. Cebe çıkma mı, çıkmayacak mı? Hepsini ego kazandım. Fukaranın suyu ödeyecek parası yok. Atlet karşılığı su hakkını satıyor. Fukaranın ısıdam suya verecek parası namevcut. Tişört, pantolon karşılığı; suyunu satıyor, kendisi banyo yapmıyor. Fukaranın elektriğe verecek parası yok. Torlak cezaevinde en alttaki eş. O insana müzaheret elini kesinlikle uzatmalıyız. O insanı çaresiz çoğaltmak öz çaresizliğimizdir” dedi.

“HAFIZIN SESİ HADDINDEN FAZLA GÜZELCE, İCRAAT SIFIR”

Özkan, meşveret süresinin kısıtlı olmasına birlikte ilgi çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adalete mal yetmiyor, adil olmaya vicdan yetmiyor. Milletvekili olsanız, doğruluk hakkında konuşmaya müddet yetmiyor. Yazık. Çokça eyvah. Hak, damdaki kuş değil, eldeki kuş. Bilcümle damdaki kuşu anlattık. Sayın Bakanım… Ulvi Şeriati’den ihvan atfettiler, ben dahi benzeri sözüyle bitireyim, diyor kim ‘Ne belirten söylediğinin farkında hangi dinleyen dinlediğinin farkında, bütün hafızın sesinden bahsediyor.’ Sayın Bakanım, haddinden fazla iyicene aynı konuşma hazırlamış. Hafızın sesi çok pir, icraat liyakatsiz” dedi.

Share: