Türk Ordularına Kap Üreten 800 Yıllık Tabakhane, Günümüzde Müze Yerine Kullanılıyor

TUNAKAN YILDIRIM

Tarihi eğlek, ısıdam ve konaklarıyla adlı Safranbolu’nun tarihi çarşı bölümünde yer düz ve Türkiye’üstelik ayakta artan 300 tabakhaneden biri olan Safranbolu’daki 800 yıllık tabakhane İsmail Sarıtunç eliyle müze olarak işletiliyor. Sarıtunç ailesi, tabakhane müzesinde dedelerinin ve atalarının yıllarca yaptığı bu mesleği turistlere tanıtıyor.

Her sene kestirmece yerel ve yabancı 1 milyon turistin uğrak noktalarından biri olan dünyanın genişlik bol korunan  20 şehrinden biri olan tarihi Safranbolu’da mevcut 800 almanak tarihi tabakhane günümüzde müze adına kullanılıyor. Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını döneminde ordulara ten üretiminin yapıldığı düz olan tabakhane Türkiye’üstelik serencam artan 300 tabakhaneden biri olma özelliğini bile taşıyor.

“ORDULARIMIZA DERİ ÜRETİMİ YAPILMIŞTIR”

Atalarından bugüne büyüklüğünde kap üretimi ve işlemeciliği üstüne bilgileri günümüzde müze olan alanda misafirlerine aktaran İsmail Sarıtunç tabakhane ile ilişik şunları söyledi:

“Buradaki tabakhanemiz 99’lu yıllara büyüklüğünde faaliyette bulunduğu amacıyla buranın kalan en üst esnafıyım 800 almanak tarihi tabakhanemiz bura Selçuklu, Osmanlı, kurtuluş savaşı dahil ordularımıza kap üretimi yapılmıştır. Ordularımızın kap ihtiyacı karşılanıyor. Hele Osmanlı döneminde üstelik bu iz çok nadir bir çığır olduğu için Osmanlı buraları adsız tutuyor. Bura Osmanlı’da 5 orduya cilt üretimi eden merkezlerden birtanesi. Cumhuriyet tarihi döneminde de Çanakkale savaşımızda olsun, Kurtuluş savaşımızda olsun burada üretilen derilerin Arasta çarşımızda dikimleri yapılır Kastamonu İnebolu üzerinden gemilerle Çanakkale’de ordumuza hizmet etmiştir.

“TÜRKİYE’DE KÜSURAT 300 TABAKHANEDEN BİRİ”

Benim babamın, dedemin, şişman dedelerimin bu mesleği yaptığı mütezayit son tabakhanemiz 300 kıta tabakhaneden biri. Bizim üretimimiz 99’lu yıllarda bitti. Burada dedelerimizin işlemede kullandıkları halk aletlerinden şu andaki sistemden derilerin ne şekilde işleneceğine dayalı makinaları sergiliyoruz. Gelen insanlarımıza buranın tarihini bu mesleğin hangi büyüklüğünde eşsiz aynı patika olduğu noktasında farkındalıklarını arttırmaya çalışıyoruz. İlgi az çok oluyor.”Share: