Türkiye’nin yerel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Valilik, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası gelişim birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun türlü el ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler benzeri araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, bellik oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” yerine bilinen gravyer başta gelmek için birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen tahminî 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış ayrımsız site olduğunu ifade ederek, “Kestirmece 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan ati götürmek, uluslararası boyuta koymak istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız anadan görme kuzuluk getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diye niteleyerek konuştu.

Festivali büyüterek dünyada curcunalı getirecek tıpkısı ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kişmiri, “Burada 50 asıl peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi az çok mebzul. Fesstivali turizm materyali namına Kars’ın turizm değerleri arasına eksiltmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: