Van domestik haberi: Edremit’te hars turuna balaban ilişki

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Siper ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen Adım Adım Edremit kültür turu nazik bilgelik gördü.

Tarihi ve kültürel değerleri ile dikkatleri calip Edremit ilçesinde son olarak 2018 yılında yapılan ekin turların kestirmece 4 yıl aradan sonra yine yapıldı. Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Istirdat, Siper ve Yaşatma Derneği aracılığıyla organize edilen ekin turuna yaklaşık 40 dirilik katıldı. Naşir yapılan hars turunda ilçenin tarihi yapıları, ekin varlıkları müzakere edilerek katılımcılara bilgiler verildi.

Kültür turuna müşavirlik yapan Edremit Ziraat Odası Başkanı Ulvi Yılmaz Diker “Antandros Derneği üyesi yaklaşık 40 kişilik ayrımsız grupla saat 10.30’da İbrahimce Mahallesindeki Hacı Kabakçı Konağından başlayarak, yavaş yavaş kül yedi saatte başta Atatürk’ün Edremit’e ikinci sefer geldiğinde kaldığı Atatürk Evi ve Sabahattin Ali anı evi ile ilçemizin yaşamına, kültürüne, inançlarına, ticaretine ve sanayisine ışık tutmuş bir asra işaret vurmuş tarihi mekanlarını dolaşarak ve gezerek saat 18.00’de Sıdıka Enerji Müzesi uğrunda sonlandırdık. Güçlü ve sıkıcı fakat aynı zamanda zevkli sabık İlçemizi yakından tanımak isteyen yolculuk grubu üyelerine duyarlılıklarından çevre teşekkürname ederim.”dedi.

Antandros Toplum Örgütü Başkanı Gülçin Ahi ise “Adım Adım Edremit hars turumuzda bizi anılarıyla sakat günlere götürücü sözlü gün heykeli Mürtefi Yılmaz Diker ve Sabahat Diker’e, Rehberimiz Sinan Tortum’a, familya sahiplikleri ve verdikleri bilgiler amacıyla Mehmet Semerci, Mürtaza Helvacıoğlu ve Selin Ertür’e, ve bittabi kim yolculuk sorumlumuz umumi heyet üyemiz Titr Ölker’e, hep bizimle kültürel bırakıt keşfine amade kızıl örgen ve gönüllülerimize tükenmez teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi. – BALIKESİR

Share: