Yardımcı haberi… Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Uşak’ta zürriyet tevzi törenine katıldı

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Göç nedeniyle üretimden ırak küsurat ekincilik arazilerin kiraya verilmesi, kiralardan elde edilecek gelirin da yer sahiplerine ödenmesi amacıyla himmet yapıyoruz.” dedi.

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen nesil tevzi törenine katılan Kirişci, üreticilerin bu ülkenin medarıiftiharı olduğunu söyledi.

Türkiye’dahi detaylı gün insanların, ‘benim babam çiftçi’ yahut ‘ben çiftçilik yapıyorum’ demekten tırsma ettiğini, bu anlayışın artık ‘kurtuluş tarımda’ düşüncesine evrildiğini aktaran Kirişci, “Demin iki mevki arasındaki savaştan genişlik çok etkilenen kayran pandemiyle birlikte bozulmuş olan tarım ve besin zinciri oldu. Bunların hem tedarik hem üretiminde ciddi aksamalar yaşandı. Tahıl koridorunun açılmasıyla gelişigüzel dünya rahat bire bir zaman aldı ve 22 Temmuz’dan bu yana geçen bütün 331 gemiden 7,4 milyon ton civarında tahıl ilgilendiren ülkelere taşınmış oldu. İnşallah burada aynı aksaklık olamaz. İnşallah bu koridordan bu ürünün akışı devam şayan.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Parti’nin daha iyisini düzenlemek adına 20 yıldan bu yana iktidar olduğunu rapor fail Kirişci, bu dönemde kip haddinden fazla alanda çetin mesafeler bitirme ettiklerine meni etti.

Dünyada seçkin ülkenin olduğu üzere Türkiye’nin birlikte öz şartları olduğunu dile getiren Vekil Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Yani 65 milyon olan 2002’deki nüfusumuz 85 milyona isabet durumda. 4,5 milyon civarında bize ‘Güvenli limandır.’ deyip gelip sığınmış olanlar var. Bu ülkeye gelen turistler var. Bu turistler üzere başka aynı ülkeden pizza, hamburger, lahmacun, kebap siparişi verecek halimiz yok. Neticede ürettiklerimizi onlara ululamak ve onlar için üstelik üretiyor tutmak durumundayız.

Üretimi tezyit etmek ve ekilmemiş alanları gereksiz bırakmamak için tıpkısı proses başlattık. Tohumluk veriyoruz, bunun yüzde 75’ini sübvanse ediyoruz. Böylelikle şu yahut bu gerekçeyle ekilmeyen alanların ekimine çabukluk vermiş oluyoruz. Barhana dolayısıyla üretimden uzak artan tarım arazilerin kiraya verilmesi, kiralardan elde edilecek gelirin birlikte toprak sahiplerine ödenmesi üzere himmet yapıyoruz.”

Tarıma yönelik mevzuat ve düzenlemeleri ekincilik camiasına kazandırarak üreticileri şen ettirmeyi hedeflediklerini söyleyen Kirişci, elan nitelikli üretimi bulmak istediklerini kaydetti.

Bazı konulardaki zorlukları aşmaya çalıştıklarını vurgulayan Kirişci, “Söz Gelimi sütle ilgilendiren konuda sizlerden çok güç talepler geldi. Güzeşte hafta Millî Benzin Konseyi buradaki net olan yunak sütün depar fiyatını, üreticinin elinden yokuş fiyatını 7,5 lirayken 8,5 liralık kendisine ilan etti. Tığ üstelik onun üstüne 50 kuruşluk primi koyduk. Benzin ve yem arasındaki o parite bile 1,41 -1,43 kadar. İşte pariteyi birlikte çokça rahatlıkla 1,30’un üzerine çıkarak tutturmuş olacağız. ‘Sen üret yeter.’ diyoruz.”

Bakan Kirişci, dağıtılacak tohumların bereket kendisine topraklardan yükselmesi ve çiftçilere refah yerine yansıması dileğinde bulundu.

Konuşmanın ardından Tarım ve Orman İl Müdürü Nihat Ağan, Kirişci’ye bağış sunma etti.

Törende çiftçilere toplanmış bin 125 ton rüşvet, buğday ve tritikale tohumu dağıtıldı.

Vahit Kirişci, merasim öncesi oğulcuk transferiyle doğan iki buzağıya biberonla benzen içirdi.

Share: