Yavru mülakat merkezleri 60 ilçede elan hizmete giriyor

Türe Bakanlığınca, 60 ilçede henüz yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla zatî aksata kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru müzakere merkezlerinin erte hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki tarz sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Uymazlık Yapılması Için Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla şahsi alım satım kurulması”na ilgilendiren eskimemiş düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel yerine 11 ilde çocuk ziyaret merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de sebep olan “icra marifetiyle bala teslimi”ne akıbet veren kullanılmamış aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru ziyaret merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üzerine devlet ve ilçelerde merkezlerin kurulması için iş başlatıldı. Bu kapsamda, bala ülfet merkezlerinin bulunduğu ülke sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 ülke ve ilçede yavru musahabe merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 çocuk teslimi ve çocukla ferdî ahzüita işlemi yapıldı.

Yavru müzakere merkezi, yarından itibaren 60 ilçede elan kullanıma sunulacak. Böylece, devlet genelinde tarz sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına büyüklüğünde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yavru teslimi ve çocukla şahsi alışveriş kurulması işlemlerinde fariza takanak uzmanlara süreçle ilgilendiren karşı karşıya ve çevrim içi eğitimlerin verilmesine dahi devam ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk konfirmasyon işlemi, daha evvel icra müdürlükleri yoluyla makul tıpkısı masraf ve ecir yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri yoluyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala konuşma merkezlerindeki işlemler, artık adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri tarafından namına getiriliyor. Bala teslimine ilgilendiren işlemlerde, masraf ve gider evet dahi ayrıksı herhangi bir ücret alınmıyor. Masraflar, Doğruluk Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve iş düzeyleri gözetilerek hazırlanan ziyaret merkezlerindeki işler, uzmanlar tarafından cebren değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği üzerine delalet edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin devlet genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat sürüyor.

Share: