ZABITA İŞLEM YAPARKEN, MEYVELERİ DÖKÜLÜNCE AĞLADI

BOLU’üstelik Hatice E.’nin (75) toplayıp kentin bildirme işlek caddesinde sattığı meyvelere, sellemehüsselam satma yaptığı gerekçesiyle zabıta halk koydu. Bu tam yaşanan arbedede Hatice E., topladığı ahududuları yere dökülünce ağladı. Çevredekilerin reaksiyon gösterdiği zabıta ekipleri, bölgeden ayrıldı. Belediyeden yapılan açıklamada, Hatice E,’ye yer gösterilmesine rağmen ısrarla müsaadesiz yerde as yaptığı, görevlilere bıçak çektiği öne sürülerek, “Yaşanan bu olayda yere dökülen ahududular; Hatice E.’nin öz aracılığıyla plastik kovaya yaptığı fiziksel engelleme ile dökülmüştür. Polis ekiplerimizin şahsa yönelik gelişigüzel müdahalesi asla olmamıştır” denildi.

Olay, dün akşam ezanı saatlerinde kentin genişlik ruhlu caddesi olan İzzet Baysal Caddesi’nde meydana geldi. Bolu Belediyesi Polis Müdürlüğü ekipleri, caddede müsaadesiz koca özne satıcılara müteveccih aplikasyon yaptı. Uygulama kapsamında benzeri resimci dükkanının yanındaki alanda oturarak, zat topladığı meyveleri doldurduğu kovalarda satan Hatice E.’ye de muamelat yapıldı. Hatice E.’nin topladığı ağaç çileği ve iğde dolu kovaları polis aldı. Fakat bu sırada yaşanan arbedede kovalardan biri devrildi ve meyveler yere döküldü. Çevredekiler zabıtaya aksülamel gösterince görüngü hesabına polis çağrıldı. Polis ekibi, tepkiler zımnında bölgeden uzaklaştı. Ağlayan Hatice E. çevredekiler yoluyla avuntu edildi.

‘BUNLARI DİKENLERİN İÇİNDEN TOPLADIM’

Hatice E., “Buraya oturdum. Hoppadak bu ürünlerim var. Köşeye koymuştum. Zabıtalar geldi. Hiç konuşmadan hepsini derlediler, topladılar. Ben yüklemek istemedim. Biri beni itekledi, kovalarımı aldı. Hele yere döktü. Ben bunları dikenlerin içinden topladım. Polis yaptı, hem üstelik itekledi beni. Tuttu beni arabaya bindirecekti. Hangi yapacak arabada beni? 75 yaşındayım. Eşimden aylığım yok. Benim ihtiyacım var” dedi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Olayın peşi sıra Bolu Belediyesi’nden yazılı izah yapıldı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Yaşanan bu olayda yere dökülen ahududular; Hatice E.’nin öz aracılığıyla plastik kovaya yaptığı fiziki müdahale ile dökülmüştür. Polis ekiplerimizin şahsa yönelik herhangi bir müdahalesi katiyen olmamıştır. Polis ekipleri, şahsın henüz önceki de birçok öğün yapığı gibi çırpıntı yapacağını anlayarak olay yerinden uzaklaşmıştır. Bolu Belediyesi Polis Müdürlüğü kanunlar ve ilkeler çerçevesinde görev yapmakta, hiçbir kişiye yahut kuruluşa asla dokunulmazlık tanımamaktadır. Hatice E. onca uyarı ve cezaya karşın bu ısrarını sürdürmektedir. Keza olaydan vakit kaybetmeden tıpkı dolaşma önceki Zabıta Müdürlüğü’ne gelerek kendisinin farklı satıcılardan değişik adına ayrıcalık tanınmasını istemiş, ilgilendiren personelimiz ise namına hakeza aynı izin vermeleri halinde özge satıcıların de benzeri taleple geleceğini ve bunun kabil olmayacağını söylemiş ve kendisine satma yapması üzere Ahzüita yeri ve Tarz Taksi Durağı yanından saha göstermiştir. Ancak Hatice E. iki ayrımlı vadi gösterilmesine karşın İzzet Baysal Caddesi’nde müsaadesiz as yapmayı sürdürmüştür. Antrparantez bahsedilen güç, 11 Ilkgüz 2022 tarihinde birlikte tekrar ayrımsız şekilde davranışlarda bulunmuş, olay polis güçleri tutanaklarına birlikte yansımıştır. söz konusu tutanaklarda şahsın memur zabıta personellerine intizar içerikli söylemler söylediği, etiket ibraz etmediği ve bedeni dayanım sergileme eyleminde bulunduğu, bunlara karşı zabıta personellerinin tek eşit vermediği emniyetin resmi tutanaklarında kayıt altına alınmıştır. Gene olayda koca aracılığıyla zabıta görevlilerimize bıçak üstelik çekilmiş olup, polis güçleri bıçağa ahali koymuştur.”Share: