Zeytinin yağa tahavvül yolculuğu başladı

Zeytinin yağa tahavvül yolculuğu başladı

Kentte 25 bin titrem ufuk zeytin, 5 bin titrem zeytinyağı rekoltesi bekleniyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın tarımında balaban bire bir paya sahip olan zeytinin yağa dönüşüm yolculuğu başladı.

Kentteki 4 milyon zeytin ağacından 25 bin titrem muhit zeytin, 5 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor

Ağaçlardan bin tıpkısı emekle toplanan zeytinler, kentteki işletmelerde çekinerek antagonist alınıyor. Üreticiler bile elde ettikleri zeytinyağının büyük bölümünü satarken bire bir kısmını de zat ihtiyaçları amacıyla ayırıyor.

Üreticinin tesisine getirdiği zeytinlerin tıpkısı dizi film aşamadan geçirildiğini belirten işletme sahibi Abdurrahim Kırkgeçit, 5 kilo zeytinden 1 kilo yağ çıktığını söyledi.

Zeytinin yağa inkılap yolculuğuna ilişkin bodur bilgi veren Kırkgeçit, “Kahramanmaraş’ta 2022 zeytinyağı sezonumuz balaban tıpkısı galeyan ile başladı. Çiftçilerimizin emekleriyle yetiştirdiği zeytinler işletmelerde yağa dönüşüyor. Teşrinisani ve Fasıla ayı tempolu şekilde yağ üretimi halinde müstehap. Tesisimize getirilen yıkandıktan sonraları nakız ve ezme aşamasından beğenilir. Nesep kıvamına getirilen zeytin, presleme işlemine alınır. Bu işlemle birlikte ürünün kişmiri suyu ve soy, birbirinden ayrılır ve yağ ortaya yarar. Elde edilen zeytinyağı filtre edilir. Süzüldükten sonraları de tüketime amade hale getirilir” dedi.

İl genelinde gelişigüzel yıl 100 bin zeytin fidanının toprakla buluştuğunu dile getiren Abdurrahim Kırkgeçit, ” Akdeniz’in incisi olan şehrimizde toplamda 6 milyon kaynak zeytin ağacı bulunuyor. Bu ağaçların 4 milyon kökü ise sonuç verir durumda. Seçme yıl dikilen 100 bin fidanla dahi bu benzer artıyor. Bizim günce 60 ton el işi kapasitesine eş hattımız ve sağlıklı şartlarda istihsal yapıyoruz. Toplamda devlet geneli 25 bin ton ortalık zeytin beklentimiz var. Bizim bu sene zeytin verimiz yüzde 20 oranlarında bekliyoruz yani 5 kilogram zeytinden 1 kilogram yağ elde edilecek. Bizim çiftçilerimizden beklentimiz ise imdi zeytin kültürünün oluşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Zeytin üreticisi tıpkısı vatandaş ise, “Zeytinyağı adam sağlığına çokça faydalıdır, tereyağından çok faydalıdır. İnsanlar eksantrik yağlar yerine zeytinyağı kullanmalarını yeğleme ederim” değerlendirmesinde bulundu.

Share: