71 yaşındaki baba, 22 yaşındaki oğluyla tıpkısı üniversitede bire bir bölümü kazandı

71 yaşındaki baba, 22 yaşındaki oğluyla aynı üniversitede tıpkı bölümü kazandı

BAYBURT – Bayburt’ta hareketli ata ve oğlu üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte benzeri bölümleri kazandılar.

Tıpkı üniversitede yetişek görecek olan babayla oğlu İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nde gelişigüzel okumanın heyecanı içerisinde olduklarını bildirdiler. Teferruatlı yıllardır gazetecilikle ilgilenen, araştırmacı edip adına bildik ve Bayburt tarihi konusunda araştırmaları ile tanınan 71 yaşındaki Veysel Masraf, 4 çocuğunun bildirme küçüğü olan Mürsel Yusuf Harcama ile birlikte hayalini kurduğu Gün Bölümü’nde 4 sene boyunca aynı sıraları paylaşacak.

Babasıyla birlikte okuyacaklarını öğrendiği anlarda mutluluktan havalara uçtuğunu belirten 22 yaşındaki Mürsel Yusuf Harcama, derslerin başlamasını heyecanla beklediğini kaydetti.

Baba okula devir, oğlu gece gidecek

Benzeri üniversiteyi, tıpkı fakülteyi antrparantez tıpkı bölümü oğluyla kazandığını söyleyen Veysel Harcama, kendisinin gündüz programına, oğlunun bile tün (ikinci öğretim) programına yerleştiğini belirtti. Aralarındaki biricik farkın kendisinin gündüz, oğlunun geceleyin okula gitmesi olduğunu ifade fail Veysel Harcama, “Bu yıl Allah yıldız etti, Gündüz Bölümü’nü oğlumla gelişigüzel kazandık. O ikinci öğretimi yani akşam programını kazandı, ego zaman öğrenimini kazandım” dedi.

“İnsan amacıyla sunu yüce öz fehmetmek”

Okumayı sevdiğini ve hayatı süresince sayısızca pusula okuduğunu vurgulayan Veysel Harcama, “Kavramak çokça evire çevire bir şey. Mutekit adına birlikte inandığımız bire bir molekül var kim o üstelik şu, Cenabıhak ayetleri geçmiş olarak indirdiğinde ‘İkra’ diye buyurmuştur, oku demiştir. Bizler de oku emriyle şereflendirilmiş dinin mensuplarıyız. Okumanın değerini buradan intikal etmek çok tahakküm olmasa icap, buradan okumanın değerini celi görebiliyoruz. Zatî adına okumayı dost birisiyim, binlerce kitap okudum şu temel büyüklüğünde. Bayburt’ta zannediyorum kim benden fazla pusula okuyan yoktur, rakip tanımıyorum” şeklinde konuştu.

6 yeğleme içinden ilk tercihi olan Gündüz Bölümü’ne yerleşti

Üniversite tercihi yaptığı dönemde özellikle Ruz ve Edebiyat bölümlerini istediğini vurgulayan Veysel Harcama, önceki tercihinin gelmesinden ufuk bahtiyarlık duyduğunu dile getirerek, “Bu sene de Cenabıhak baht etti, sınava girdim 6 kürsü tercih ettim. Hele ağırlıklı adına devir ve yazın üzerine sıralamada saha verdim, sonrasında 1’nci tercihim olan Gündüz Bölümü’nü kazandım, nasibimizde o varmış” diye konuştu.

“Oğlumla birbirimizden yararlanarak okulu bitireceğiz”

Ekol hayatları süresince cet mahdum birbirlerine yarayışlı olacaklarını kaydeden Veysel Gider, “Ben anca zannediyorum kim alay malay birbirimizden yararlanacağız. Benim ondan yararlanacağım konular var çünkü henüz delikanlı yaşta. Onun benden yararlanacağı alanlar var özellikle belgeler anlamında. İyi olur diye düşünüyorum, birlikte pir okulumuzu okuyup, 4 yılı arz artağan şekilde tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Babamla tıpkı sıraları paylaşacağım için hem mutlu, hem kurumlu, hem bile şanslıyım”

Aynı sıraları babasıyla gelişigüzel paylaşmanın gururu ve mutluluğu içerisinde olduğunu vurgulayan Mürsel Yusuf Masraf, “Babamın bile az önceki dediği kadar, alay malay üniversiteyi kazandık. İkimizde geçmiş tercihimizde Devir Bölümü’nü yazdık. Ben ikinci öğretimi seçtim, babam birinci öğretimi yazdı. Mutluyum, imdi gururluyum. Çünkü babamla alay malay bire bir üniversiteyi öncelikle tıpkısı sınıfı paylaşıyoruz. Sabahçı ve akşamcı olduğumuz için ihtimal birlikte olamayacağız ama ortak derslerde ya de başka şekilde muhakkak aynı araya geleceğiz. Benim burada şansım hangi oldu derseniz şayet babam tarihçi, güneş konusunda yardımı verecek gönül kendisi. O konuda de banal kendimi ak yazılı buluyorum” sözlerini kullandı.Share: